TAURON wspiera szkoły na południu Polski. Rusza nowy program

Dzięki wsparciu TAURONA nowoczesne wyposażenie laboratorium trafiło do Technikum Elektronicznego nr 4 w Tarnowskich Górach, a już jesienią rusza mobilne Zielone Laboratorium TAURONA, które odwiedzi szkoły z południowej Polski.

Przyszłość energetyki, a szerzej przemysłu, zależy od kompetencji fachowców. Transformacja energetyki musi iść w parze z nowymi kompetencjami nabywanymi przez uczniów. TAURON, jako firma odpowiedzialna społecznie, stara się wspierać i wzbogacać proces edukacyjny, wzmacniając długofalową transformację polskiej gospodarki – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia.

Do Technikum nr 4, będącego częścią Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, trafiło nowoczesne laboratorium. W jego skład weszło pięć kompletnych zestawów trenażerów do ćwiczeń elektroniki cyfrowej oraz tablica multimedialna wraz z oprzyrządowaniem. Sprzęt ufundował TAURON.

– Dobry sprzęt to obok fachowej kadry podstawa procesu edukacyjnego. Podarunek od TAURONA to doskonały przykład współpracy biznesu i szkolnictwa branżowego. Dotykowa tablica interaktywna o dużej przekątnej doskonale się sprawdza w nauczaniu przedmiotów zawodowych, pozwala na szybkie generowanie schematów, pobieranie ich z internetu, tworzenie precyzyjnych opisów. Zapis tablicowy może być łatwo publikowany, udostępniany uczniom. Zestawy do nauki programowania układów cyfrowych oparliśmy o układy Arduino, które dzięki swojej popularności i ciągłemu rozwojowi, gwarantują szerokie pole działania i dużą kreatywność. Pozwalają prowadzić ciekawe i nowoczesne lekcje z zakresu elektroniki. Dziś inwestujemy w młodych ludzi, w ich wiedzę techniczną, by w przyszłości ich kompetencje wzmacniały innowacyjność firm w regionie – ocenił Marcin Ślęzak, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Zielone Laboratorium TAURONA ruszy w trasę

Projekt Zielone Laboratorium TAURONA to działania skierowane do szkół z południa Polski, stworzone przez TAURON i Stowarzyszenie Robisz.to, łączące dwa projekty: Laboratoriów TAURONA oraz Mobilnego FabLabu "Fablika".

Projekt ma na celu umożliwić nauczycielom i uczniom bezpłatny dostęp do najnowszych technologii służących wyzwalaniu kreatywności. W pierwszym etapie uczniowie i nauczyciele uczą się przy wsparciu specjalistów, jak używać maszyn i otwartego oprogramowania. Dzięki temu w następnym kroku mogą już sami korzystać z Laboratorium i samodzielnie wykorzystywać zdobytą wiedzę.

W mobilnym laboratorium TAURONA znajdą się m.in.: drukarka 3D, ploter laserowy, minifrezarka CNC, długopisy 3D, lutownice i zestawy elektroniczne, a także laptopy i zestaw fix-it. Są to narzędzia i maszyny pozwalające przeprowadzić zajęcia z projektowania, cyfrowej fabrykacji, prototypowania, lutowania czy programowania.

Celem projektu jest inspirowanie szkół i placówek edukacyjnych z południa Polski do tworzenia własnych prototypowni, kładąc nacisk na jakość działań i długofalowe rezultaty. Zielone Laboratoria TAURONA odwiedzą co najmniej 8 szkół w województwie śląskim. W ramach projektu odbędą się warsztaty dla grup zorganizowanych i prezentacje o druku 3D z elementami interaktywnymi dla większej grupy.

Drugim typem warsztatów są zajęcia dla nauczycieli z kompleksowego przeszkolenia w zakresie obsługi maszyn i programów do projektowania. Nauczyciele wraz ze specjalistami przerobią scenariusze zajęć przygotowanych przez Stowarzyszenie, które będą mogli realizować ze swoimi uczniami. Wszystkie maszyny i narzędzia zostaną udostępniona szkole na miesiąc.

TAURON od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się aż 1300 uczniów. Najlepsi z nich mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. TAURON organizuje również zajęcia praktyczne oraz praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także pracownicy TAURONA, wcielający się w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.

Rozmiar 1,9 MB

1 / 2

Audio

01.09.2021

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

Pobierz m4a 0 (1,9 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.