Wokół Zakopanego przybyło cztery tysiące drzew

 
W Tatrzańskim Parku Narodowym i wokół Zakopanego 12 maja posadzono aż cztery tysiące drzew. Na terenie TPN oraz strefy ochronnej Zakładu Utylizacji Odpadów pojawiły się setki małych jodeł, świerków, lip i jaworów. Zakopiańskie wydarzenie zorganizowane zostało przez TAURON Polska Energia, Fundację Aeris Futuro i młodzież z Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. W sadzeniu drzewek udział wzięli m.in. znana polska snowboardzistka Jagna Marczułajtis, Krzysztof Trebunia Tutka - lider zespołu Trebunie Tutki, Franciszek Groń Gąsienica - medalista olimpijski w kombinacji norweskiej,  Dariusz Goździak - mistrz olimpijski w pięcioboju oraz piłkarze Ruchu Chorzów. Akcję wspomagali także ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.
 
Akcja w Zakopanem to część ogólnopolskiego programu Fundacji Aeris Futuro pod nazwą CZAS NA LAS, nad którym Honorowy Patronat sprawuje Minister Środowiska, a działania wpisane są kampanię agendy ONZ ds. Środowiska UNEP „Obsadźmy naszą planetę”.
- Dziś każdy z nas zostawia „ślad klimatyczny” – emitujemy olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Projekty takie jak OFFSET z TAURONEM pokazują, jak duże firmy mogą aktywnie i realnie włączyć się do globalnych działań na rzecz ochrony środowiska. Społeczne zaangażowanie takich instytucji jest dzisiaj bardzo potrzebne zdegradowanej naturze – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, Prezes Zarządu Fundacji Aeris Futuro.
Inicjatywa sadzenia drzew pod Tatrami wyszła od Barbary Szaroty, koordynatorki projektu Act Eco, nauczycielki Gimnazjum nr 2 w Zakopanem. Projekt ten nie tylko inspiruje młodzież do działań pro-ekologicznych we własnym środowisku, ale dodatkowo aktywnie ją w te działania włącza.
Wagę angażowania młodzieży w działania proekologiczne podkreśla Jagna Marczułajtis, która aktywnie włączyła się w projekt. - Bardzo zależy mi na właściwym wychowaniu moich córek, tzn. w szacunku do przyrody, tak żeby, podobnie jak ja w dzieciństwie, mogły się nią zawsze cieszyć.  Uważam, że tylko takie wychowanie może w przyszłości procentować i pomóc zachować dla przyszłych pokoleń Ziemię w niezmienionym stanie.
W ubiegłym roku w ramach akcji OFFSET z TAURONEM w Ojcowskim i Karkonoskim Parku Narodowym zasadzonych zostało 16 tys. sadzonek drzew. Trzecia, zakopiańska edycja jest dopełnieniem planów zasadzenia 20 tys. drzewek, co pozwala na zneutralizowanie 1800 ton dwutlenku węgla CO2.
To nie ostatnia inicjatywa ekologiczna Grupy. – W ramach wspierania działań związanych z ekologią dla klientów biznesowych Grupy TAURON została przygotowana oferta produktów ekologicznych m.in. połączona z przekazywaniem określonych środków na sadzenie drzew - poinformował Krzysztof Zamasz, wiceprezes TAURON Polska Energia SA.
 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.