Tauron, największy polski dystrybutor energii elektrycznej, a także jeden z największych jej producentów, otrzymał 15 czerwca postanowienie Sądu Rejonowego Katowice-Wschód m.in. o rejestracji zmian określonych w podjętej 26 kwietnia 2010 r. uchwale nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Tauronu w sprawie scalenia akcji.
Otrzymane postanowienie sądu potwierdza, że proces scalenia akcji przebiega zgodnie z przyjętym przez spółkę harmonogramem. Decyzja sądu wyeliminowała ryzyko prawne związane z procesem scalania. Teraz pozostała już tylko operacja techniczna zapisania scalonych akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Podczas przydziału inwestorzy otrzymają scalone akcje i takie akcje zadebiutują na giełdzie.
Zgodnie z harmonogramem zawartym w prospekcie emisyjnym Taurona do 25 czerwca 2010 r. nastąpi zakończenie procesu, tj. zapisanie scalonych akcji w depozycie prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Liczba akcji zmniejszyła się 9-krotnie z 14.304.948.858 (akcje serii od A do K, obejmujące akcje istniejące serii od A do I oraz akcje połączeniowe serii J i K wyemitowane przez Tauron w związku z połączeniem Tauron ze spółkami zależnymi Enion Zarządzanie Aktywami Sp. z o.o. i Energomix Servis Sp. z o.o.) do 1.589.438.762 akcji serii AA. W wyniku scalenia wysokość kapitału zakładowego nie uległa zmianie i wynosi 14.304.948.858 zł.
Trwają zapisy na akcje przyjmowane od inwestorów indywidualnych. Zapisują się oni na akcje po cenie maksymalnej, która wynosi 0,70 zł (po uwzględnieniu scalenia jest to 6,30 zł). Każdy inwestor indywidualny może złożyć jeden zapis na co najmniej 1350, lecz nie więcej niż 13500 akcji Taurona, co po uwzględnieniu scalenia stanowi od 150 do 1500 akcji. Odpowiednie przeliczenie zostanie dokonane przez domy maklerskie, w których inwestorzy detaliczni składają zapisy i na rachunku akcje zostaną zapisane już po uwzględnieniu scalenia. Zapisy potrwają do najbliższego piątku 18 czerwca 2010 r. (w ostatnim dniu do godz. 24.00). Zapisy przyjmowane są w biurach maklerskich na terenie całego kraju.
Cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych oraz dla inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona przez akcjonariusza sprzedającego (Skarb Państwa) w porozumieniu z Globalnymi Współprowadzącymi Księgę Popytu po zakończeniu procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, tj. 21 czerwca 2010 r.
Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych może być wyższa od ceny maksymalnej. Cena sprzedaży dla inwestorów indywidualnych nie będzie wyższa niż cena maksymalna albo cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych (w przypadku gdy cena dla inwestorów instytucjonalnych zostanie ustalona na poziomie niższym niż cena maksymalna).
Podobnie jak cena maksymalna, cena sprzedaży zostanie ustalona dla akcji przed scaleniem. Dla celów informacyjnych zostanie podana także informacja o cenie dla akcji po scaleniu. Będzie to dziewięciokrotność odpowiednio ceny sprzedaży dla inwestorów indywidualnych lub ceny sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych.