TAURON w indeksie WIG20

Po sesji 17 grudnia 2010 r. TAURON Polska Energia znajdzie się w składzie indeksu dwudziestu największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Katowicka Grupa zajmie ósme miejsce w WIG20 i będzie miała w nim 4-proc. udział.
 
 
Wejście do WIG20 jest następstwem kwartalnej rewizji indeksów przeprowadzanej przez GPW w oparciu o dane po ostatniej sesji stycznia, kwietnia, lipca i października. Indeks WIG20 jest obliczany od 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z podstawowego rynku akcji.
- Wejście TAURONA do indeksu największych spółek jest zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz stanowi potwierdzenie silnej pozycji Grupy na rynku kapitałowym. Duże zainteresowanie TAURONEM wynika nie tylko z dobrych wyników finansowych, ale jest również efektem licznych spotkań z analitykami oraz zarządzającymi inwestorami. W tym roku odbyliśmy około 200 takich spotkań oraz uczestniczyliśmy w kilku konferencjach organizowanych przez instytucje rynku kapitałowego. Jestem przekonany, iż nasza obecność w indeksie WIG20 przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania naszymi akcjami wśród inwestorów instytucjonalnym i indywidualnych – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia S.A.
Od lipca akcje TAURONA wchodzą w skład MSCI Poland Standard Index – indeksu, który, zwłaszcza dla inwestorów zagranicznych, jest punktem odniesienia przy budowaniu portfeli i podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. W związku z wejściem katowickiej spółki do indeksu WIG20, Zarząd Giełdy postanowił wprowadzić do obrotu giełdowego kontrakty terminowe na akcje TAURON Polska Energia SA.
W listopadzie 2010 r. TAURON otrzymał od dziennikarzy „Pulsu Biznesu” tytuł spółki kwartału oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce ulubionych spółek analityków. O przyznaniu wyróżnień zadecydowały dobre wyniki finansowe, wzrost kursu, liczne pozytywne rekomendacje analityków i zapowiedź awansu do indeksu WIG20. W trzecim kwartale zarówno zysk operacyjny, jak i zysk netto TAURONA były wyższe od średniej z oczekiwań analityków o kilkanaście procent. Po trzech kwartałach bieżącego roku Grupa osiągnęła ok. 11 mld zł przychodów ze sprzedaży, 2,16 mld zł EBITDA oraz 825 mln zysku netto, co jest wynikiem lepszym odpowiednio o 9 proc., 5 proc. i 6 proc. w porównaniu do rezultatów z analogicznego okresu 2009 roku. Dobre wyniki katowickiej firmy znalazły potwierdzenie w licznych rekomendacjach „kupuj” przyznanych spółce przez analityków krajowych i zagranicznych domów maklerskich.
Giełdowy debiut TAURONA miał miejsce 30 czerwca 2010 r., od tego dnia kurs akcji wzrósł z 5,13 zł do 6,79 zł, co oznacza wzrost o 32,4 proc. Wartość rynkowa Grupy wzrosła z 8 do 11,9 mld zł. W tym samym okresie indeks WIG wzrósł o 20,6 proc. a WIG 20 o 21,3 proc., co oznacza, iż akcje Taurona zachowywały się lepiej od rynku. W listopadzie średnia sesyjna wartość obrotów akcjami spółki wyniosła prawie 44 mln zł, zaś średnia liczba transakcji na sesję sięgnęła 2000.
 
Kurs akcji Tauron Polska Energia od debiutu
 

 

 
Rekomendacje wydane przez analityków dla akcji Tauron Polska Energia SA
 
 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.