TAURON i KGHM prowadzą prace projektowe nad blokiem gazowym w Blachowni

TAURON Polska Energia oraz KGHM Polska Miedź 13 kwietnia zdecydowały, że dalsze prace projektowe dotyczące budowy bloku o mocy 800–910 MW w Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu będą prowadzone z założeniem wyboru paliwa gazowego.
 
W drugiej połowie 2010 roku zespoły robocze powołane do prac przy projekcie, złożone z przedstawicieli partnerów, rozpoczęły wraz z doradcami analizy dotyczące optymalnego wariantu technicznego i biznesowego budowy bloku energetycznego w Elektrowni Blachownia. Studia wykonalności prowadzone dla wariantu węglowego i gazowego - przy uwzględnieniu aktualnych uwarunkowań prawnych i gospodarczych – wskazały na „opcję gazową”.
- Analizy pokazały, że obecnie gaz, ze względu m.in. na krótszy w porównaniu z węglowymi blokami czas budowy, niższy koszt inwestycji i politykę klimatyczną UE, jest korzystniejszym paliwem dla nowej jednostki wytwórczej w Blachowni, pod warunkiem, że PGNiG zapewni nam atrakcyjne warunki dostaw i sprzedaży gazu. W naszej strategii stawiamy na dywersyfikację paliw – oprócz realizowanych i planowanych jednostek węglowych, będziemy budować bloki wykorzystujące gaz (Stalowa Wola, Kędzierzyn-Koźle) – informuje Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Współpraca TAURONA i KGHM Polska Miedź rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku podpisaniem listu intencyjnego w sprawie budowy źródła wytwarzania energii elektrycznej na terenie Elektrowni Blachownia należącej do Południowego Koncernu Energetycznego, spółki z Grupy TAURON. Rok później, w marcu 2010 roku, partnerzy ustalili zasady współpracy przy inwestycji. Na początku tego roku wykonano analizy spodziewanych korzyści wynikających z rozważnej  zmiany paliwa. W kwietniu zdecydowano, że dalsze prace projektowe będą prowadzone przy założeniu „opcji gazowej”.
Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków własnych partnerów oraz kredytu zaciągniętego przez nową spółkę.
Odbudowa mocy wytwórczych jest priorytetem dla Grupy TAURON zapisanym w strategii korporacyjnej. Dokument ten zakłada rozpoczęcie budowy nowych mocy na poziomie 3000 MW do 2012 roku. Dywersyfikacja źródeł przychodu i wejście w branżę energetyczną to także jeden z priorytetów strategii KGHM Polska Miedź na lata 2009 – 2018.
 
 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.