Ekologiczna inwestycja w Jaworznie na półmetku

 
Grupa TAURON realizuje strategię korporacyjną w obszarze budowy nowych mocy. 2 czerwca w Elektrowni Jaworzno III, należącej do Południowego Koncernu Energetycznego z Grupy TAURON, nastąpił montaż walczaka kotła biomasowego 50 MW. Jest to przełomowy moment w realizacji inwestycji.
 
- Inwestycja w Jaworznie jest efektem realizacji strategii korporacyjnej Grupy TAURON. Celem dla Grupy jest osiągnięcie wzrostu produkcji energii elektrycznej ze spalania i współspalania biomasy, co wpłynie na ograniczanie emisyjności CO2 w przeliczeniu na MWh produkcji. Do końca 2020 roku planujemy uruchomienie mocy opartych na spalaniu biomasy na poziomie 240 MW (spalanie 100 proc. biomasy bez udziału węgla), z czego 150 MW stanowić będą nowe moce, a 90 MW modernizacje istniejących kotłów węglowych – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.Dodatkowo, w ramach zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii Tauron planuje do końca 2020 roku uruchomienie mocy w energetyce wiatrowej i biogazowej do poziomu 800 MW.
 
- Realizowana w Jaworznie inwestycja wypełnia nie tylko założenia Pakietu Klimatycznego, ale wpisuje się także w unijną Mapę Drogową mówiącą o dalszych redukcjach emisji do roku 2050. Fakt, iż cała moc 50 MW jednostki generowana będzie jedynie w oparciu o spalanie biomasy, ma dla nas ogromne znaczenie - podkreśla Stanisław Tokarski, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego.
 
Jednostka zostanie oddana do użytku przed końcem 2012 roku. Składać się na nią będzie nowoczesny i spełniający normy ekologiczne kocioł na biomasę, urządzenia pomocnicze oraz kompletny układ składowania i podawania biomasy. Przy 100 proc. obciążeniu kocioł będzie spalał do 50 ton paliwa na godzinę, co przy obciążeniu rzędu 75-80 proc. da roczne zużycie biomasy na poziomie 360 tys. ton. Będzie to, zgodnie z projektem i rozporządzeniem ministra gospodarki, w 80 proc. biomasa pochodzenia leśnego, a w 20 proc. – rolnicza.
Para z nowego kotła będzie mogła być wykorzystywana do produkcji ciepła, ponieważ nowy kocioł będzie połączony z istniejącym w elektrowni podstawowym układem podgrzewu wody sieciowej.
Wydajność nominalna nowego kotła, w technologii fluidalnej ze złożem cyrkulacyjnym, wyniesie 201 t pary/h. Temperatura pary świeżej na wyjściu z kotła to 510°C i ciśnienie około 10 MPa.
 
Matką chrzestną walczaka, któremu nadano imię Jawor, została prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Gabriela Lenartowicz.
 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.