Ponad 500 mln zł finansowania z EBI dla TAURONA

TAURON Polska Energia pozyskał w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI) dwie preferencyjne pożyczki o łącznej wartości 510 mln zł. Pozyskane środki posłużą do realizacji dwóch projektów inwestycyjnych w obszarze wytwarzania.

- Pożyczki z EBI potwierdzają, że Grupa TAURON efektywnie wykorzystuje preferencyjne finansowanie dostępne na rynku. Preferencyjny kredyt na projekty, których głównym celem jest poprawa efektywności i ograniczenie emisji CO2, przyniesie nam wymierne korzyści po stronie kosztowej. Zamierzamy w przyszłości nadal ubiegać się o podobne instrumenty finansowania – mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych.

Spółka uzyskała dwie pożyczki:

  • 300 mln zł (ok. 76 mln euro) na sfinansowanie przebudowy i oddanie do użytku wysokowydajnego bloku węglowego w kogeneracji z towarzyszącą infrastrukturą w ZEC w Bielsku-Białej. Dzięki pozyskanym środkom TAURON wymieni obecną jednostkę na blok o wyższej mocy wynoszącej 50 MWe i 182 MWt. Nowy blok będzie charakteryzował się sprawnością na poziomie ok. 90 proc. w porównaniu do 60 proc. istniejącej jednostki. Oszczędność paliwa nowej jednostki oszacowano na ponad 25 proc. Budowa bloku rozpoczęła się w sierpniu 2010 r. i jest realizowana przez Polimex-Mostostal. Realizacja projektu potrwa do połowy 2013 roku.
  • 210 mln zł (ok. 53 mln euro) na dofinansowanie budowy i uruchomienie nowego opalanego biomasą kotła 50 MWe i 45 MWt w Elektrowni Jaworzno III oraz remont turbiny parowej. Budowa kotła realizowana jest przez konsorcjum Rafako i Omis. Jego oddanie do użytku zaplanowano na rok 2012.

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.