Pozytywne emocje na początku wakacji: Śladami historii z Tauronkiem

Rozstrzygnięto etap półfinałowy autorskiej akcji „Domy Pozytywnej Energii” prowadzonej przez TAURON Polska Energia oraz TAURON Dystrybucja. Ponad dwa i pół tysiąca dzieci wzięło w tym roku udział w kolejnej – ósmej – edycji akcji, podążając z byczkiem Tauronkiem tropem historii elektryczności.

W akcji skierowanej do całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu działania Grupy TAURON, której celem jest pomoc w polepszeniu warunków życia dzieci z domów dziecka, wzięło udział prawie 80 placówek. W ramach konkursu dzieci przysyłały prace  - ilustrowane książki rozwijające temat „Przygody byczka Tauronka - Tauronek na tropie historii elektryczności”, wykonane najróżniejszymi technikami – wśród których jedna napisana została pismem Braille’a.

W każdym z pięciu województw Polski południowej objętych akcją zebrała się kapituła półfinałowa, której zadaniem był wybór po trzech zwycięzców. W gronie jurorów zasiadali artyści plastycy, aktorzy, pracownicy opieki społecznej oraz przedstawiciele TAURONA. Rezultaty obrad uczestnicy poznawali dopiero podczas imprez półfinałowych z nagrodami dla zwycięzców, zorganizowanych w wyjątkowych i pełnych atrakcji miejscach. W województwie dolnośląskim dzieci bawiły się na Zamku Książ w Wałbrzychu, w opolskim w Grodzie Rycerskim nad Zalewem Brzózki koło Byczyny, w śląskim na Zamku Królewskim w Będzinie, w małopolskim w Zamku Królewskim w Niepołomicach a w podkarpackim na Zamku Królewskim w Baranowie Sandomierskim. Dzieci zwiedzały zabytkowe obiekty z przewodnikiem, miały możliwość poznania gier i zabaw plebejskich, obejrzenia turnieju rycerskiego, zbroi oraz pokazu tańca dawnego. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił i umiejętności w pisaniu gęsim piórem, tkaniu, strzelaniu z łuku, noszeniu kul armatnich, rzucaniu włócznią, przeciąganiu liny. Niezwykle interesująca była nauka etykiety dworskiej oraz pasowanie na damy dworu i rycerzy, poznanie obowiązków i funkcji giermka. Nietypową atrakcją był pokaz szkolonych jastrzębi, sokołów i puchaczy.

Jesienią dla 15 laureatów etapu półfinałowego zostanie zorganizowany Wielki Finał, podczas którego każdy z pięciu finalistów tegorocznej edycji akcji odbierze nagrody główne.

Laureaci etapu półfinałowego

województwo dolnośląskie

 1. Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Opoka” we Wrocławiu
 2. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Przystanek Dobrej Nadziei” we Wrocławiu
 3. Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Gromadka” w Nowej Rudzie

województwo opolskie

 1. Dom Dziecka w Opolu
 2. Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Szansa” w  Brzegu
 3. Dom Dziecka w Kędzierzynie-Koźlu 

województwo śląskie

 1. Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskiej
 2. Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Kłobucku
 3. Dom Dziecka w Rybniku

województwo małopolskie

 1. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Pogotowie Opiekuńcze" w Tarnowie
 2. Dom Dziecka nr 1 w Krakowie
 3. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Przyjazny Dom" w Tarnowie

województwo podkarpackie

 1. Dom Dziecka w Skopaniu
 2. „Nasza Chata” Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu
 3. Dom Dziecka im. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Krośnie

 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.