Jest zgoda KE na Blachownię

Komisja Europejska wydała 23 lipca zgodę na koncentrację kapitału TAURON Wytwarzanie i KGHM Polska Miedź, polegającą na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy celem budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Blachownia.

 TAURON i KGHM Polska Miedź będą miały w spółce po 50 proc. udziałów.

- Długo oczekiwana zgoda Komisji Europejskiej pozwala podjąć dalsze działania mające na celu powołanie spółki celowej do budowy elektrowni. Tuż po jej założeniu i rejestracji rozpoczną się prace przygotowawcze zmierzające finalnie do rozpoczęcia budowy bloku gazowo parowego o mocy rzędu 850 MW na terenie Elektrowni Blachownia – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Współpraca TAURONA i KGHM rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku podpisaniem listu intencyjnego w sprawie budowy źródła wytwarzania energii elektrycznej na terenie Elektrowni Blachownia należącej TAURON Wytwarzanie. Rok później, w marcu 2010 roku, partnerzy ustalili zasady współpracy przy inwestycji. Na początku 2011 roku wykonano analizy spodziewanych korzyści wynikających z rozważnej zmiany paliwa i w kwietniu ubiegłego roku zdecydowano, że dalsze prace projektowe będą prowadzone przy założeniu „opcji gazowej”.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków własnych partnerów oraz kredytu zaciągniętego przez nową spółkę.

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.