TAURON oświetlił dziedziniec Wawelu

W ciągu ostatniego stulecia tylko dwa razy na ścianach dziedzińca Zamku Królewskiego na Wawelu można było oglądać przepięknie tkane arrasy. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 17 maja, można było je zobaczyć po raz trzeci. Animacje arrasów zostały wyświetlone na ścianach za pomocą nowoczesych projektorów. To jeden z elementów premiery nowego oświetlenia dziedzińca arkadowego Wawelu, które przygotował TAURON.

Dziedziniec arkadowy na Wawelu to miejsce wyjątkowe, wzorowane architektonicznie na tych z włoskich pałaców, ale przewyższający je wielkością. W tym miejscu, odbywały się kiedyś turnieje rycerskie, obserwowane z krużganków przez rodzinę królewską. W czasie największych uroczystości,  ściany dziedzińca zdobiły arrasy, wykonane w XVI wieku we flamandzkich warsztatach dla króla Zygmunta Augusta. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów animacje arrasów można było  zobaczyć na ścianach dziedzińca arkadowego. Najnowocześniejszy na świecie projektor Gobo zagwarantował doskonałą jakość obrazu oraz niezapomniane wrażenia.
 
Ale to tylko jeden z elementów widowiska. Przygotowane nowe oświetlenie ma pokazać, jak wyglądał dziedziniec przed wiekami. Aby poczuć atmosferę zamku sprzed kilkuset lat, na krużgankach zostały zainstalowane specjalne świece LED, które rytmicznie rozświetlą wnętrza ciepłym biało-żółtawym światłem. W ten sposób powstał efekt tajemniczego, delikatnego, lekko migoczącego płomienia świec. Chwilowe wyłączenie wszystkich pozostałych świateł przeniosło publiczność kilkaset lat wstecz. Kolejne elementy to oświetlenie wnętrza krużganków reflektorami i liniami LED z możliwością uzyskania światła zarówno białego, jak i kolorowego, a także rozświetlenie dachów dziedzińca.
 
Do realizacji iluminacji zostały wykorzystane ponad 3 tony sprzętu i 15 kilometrów kabli, ponad 8 tysięcy diod LED, 120 parafinowych świec LED, 100 reflektorów oraz najnowocześniejsze projektory multimedialne, w tym obecnie najsilniejszy na świecie projektor Barco HDQ-2K40, o mocy 8kW i jasności 37 000 ansilumenów, generujący obraz w wysokiej rozdzielczości HD.
 
Premiera nowego oświetlenia dziedzińca odbyła się 17 maja podczas krakowskiej Nocy Muzeów. Prezentacja nowego oświetlenia będzie cyklicznie powtarzana, aby mogło ją zobaczyć jak najwięcej zwiedzających.
 
 
*             *             *
 

To nie pierwsza inicjatywa realizowana wspólnie przez Grupę TAURON i Wawel. Współpraca rozpoczęła się w 2010 r. podczas cyklu letnich koncertów „Wawel o zmierzchu - Chopinowi”. Później TAURON wspierał organizację wystaw wawelskich m.in. „Odzyskane piękno - obraz Lucasa Cranacha starszego po konserwacji” czy „Namiot turecki” oraz kolejne cykle koncertów „Wawel o zmierzchu”. Wspólne przedsięwzięcia są związane m.in. z realizacją strategii zrównoważonego rozwoju Grupy TAURON, która zakłada wsparcie inicjatyw społecznych oraz poszerzanie wiedzy na temat wykorzystywania energii elektrycznej.

wawel-IMG_0023.jpg

Rozmiar 1,1 MB 1500x1000 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.