TAURON Wytwarzanie podpisał 26 września z Uniwersytetem Rzeszowskim list intencyjny w sprawie współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie pozyskiwania biomasy. Współpraca obejmuje założenie i prowadzenie plantacji upraw roślin energetycznych na 50 hektarach gruntów należących do Uniwersytetu.
– Współpraca z Uniwersytetem Rzeszowskim wpisuje się w program ukierunkowany na innowacyjność i poszukiwanie nowych możliwości dostaw tańszej, polskiej biomasy – mówi Stanisław Tokarski, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.
Porozumienie obejmuje wsparcie i współpracę między sygnatariuszami w celu założenia i prowadzenia plantacji upraw roślin energetycznych na gruntach będących własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy współdziałaniu TAURON Wytwarzanie w obszarze realizacji prac badawczo-rozwojowych dotyczących paliw odnawialnych.
Areał 50 ha daje możliwość pozyskania łącznie 28,5 tys. ton biomasy w całym cyklu życia plantacji (zbiory w okresach trzyletnich), który przewidywany jest na 22 lata. Wyprodukowana w ten sposób biomasa będzie spalana w jednostkach TAURON Wytwarzanie i pozwoli w skali roku wytworzyć energię elektryczną potrzebną do oświetlenia ponad 122 tys. gospodarstw domowych.
– Wykorzystanie pod uprawę roślin energetycznych niewykorzystywanych gospodarczo terenów należących do uczelni daje nie tylko możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych z tytułu dzierżawy gruntów, ale ma też znacznie głębszy sens, związany z edukacją i prowadzenia badań naukowych z wykorzystaniem biomasy – zapewnia Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
List intencyjny podpisany z Uniwersytetem Rzeszowskim to część projektu prowadzonego przez TAURON Wytwarzanie, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ciągłości dostaw biomasy agro w oparciu o rynek krajowy. Działania te ukierunkowane są na stworzenie współpracy pomiędzy energetyką zawodową a szkolnictwem wyższym, rolnictwem czy sadownictwem – w celu maksymalnego wykorzystania potencjału produkcyjnego rynku biomasy.