National Geographic Channel pokazuje jak pracuje kopalnia Sobieski w Jaworznie, Elektrownia Łagisza w Będzinie, dyspozycja mocy w Gliwicach, farma wiatrowa w Lipnikach i maklerzy rynku energii elektrycznej w Katowicach. Premiera filmu „Polskie Fabryki: TAURON” na antenie stacji miała miejsce 29 paździenika. Terminy emisji powtórkowych programu są dostepne na stronie www.tauron-pe.pl/premiera
Program „Polskie Fabryki: TAURON” przedstawia cały proces produkcji energii elektrycznej - od momentu wydobycia węgla spod ziemi, poprzez pracę nowoczesnego turbozespołu w Elektrowni Łagisza w Będzinie i farmy wiatrowej w Lipnikach, aż po sprzedaż prądu na światowe rynki.
„Energia elektryczna jest niewidzialnym tętnem naszego świata. Jest niczym respirator podtrzymujący życie na ziemi. Nad jej produkcją czuwają specjaliści z dziesiątków dziedzin nauki i techniki. Bez ich pracy życie nie byłoby takie samo. Chyba nikt z nas już nie potrafi wyobrazić sobie życia bez prądu” – tak rozpoczyna się narracja filmu National Geographic Channel o powstawaniu energii elektrycznej w Grupie TAURON.
Program powstawał kilka miesięcy. W czasie nagrywania materiałów ekipa filmowa pokonała setki kilometrów pomiędzy aktywami Grupy TAURON - zjechała na głębokość 650 metrów, by przyjrzeć się pracy 20-tonowego kombajnu górniczego w kopalni w Jaworznie, wspięła się na 80-metrowy wiatrak Farmy Wiatrowej w Lipnikach oraz weszła do kotła węglowego o pojemności kilku basenów olimpijskich i do wysokiej na 130 m chłodni kominowej w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Kamery przyjrzały się również pracy maklerów sprzedających energię elektryczną na największe światowe rynki 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
Po niedostępnych na co dzień miejscach związanych z produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oprowadzą widzów pracownicy Grupy TAURON – górnicy, inżynierowie i maklerzy. Podobnie jak w znanym i lubianym na całym świecie cyklu dokumentalnym National Geographic Channel pt. MEGAFABRYKI, i tu nie zabraknie – obok najwyższej klasy zdjęć – ciekawostek i obrazowych porównań, które pozwolą widzowi zrozumieć wszystkie zagadnienia związane z produkcją i sprzedażą prądu.