Górnicy potencjalnymi dawcami szpiku

Kolejni pracownicy Grupy TAURON dołączą do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego dzięki akcji Fundacji TAURON. W ramach akcji „Bohaterowie z dnia na dzień” rejestrować będą się górnicy Południowego Koncernu Węglowego. Dni dawcy zaplanowano między 18 a 21 listopada.

Fundacja TAURON realizuje projekt „Bohaterowie z dnia dzień”, którego celem jest budowanie bazy dawców szpiku kostnego i popularyzacja informacji na ten temat.

- W 2012 r. rozpoczęliśmy projekt wewnątrz Grupy TAURON, zachęcając pracowników do przyłączenia się do bazy dawców. Teraz realizujemy go równolegle w kolejnych spółkach Grupy oraz podczas wydarzeń sponsorowanych przez TAURON Polska Energia. Dzięki naszym działaniom udało się zarejestrować już ponad tysiąc osób – mówi Paweł Gniadek, prezes Fundacji TAURON.

Do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego mają teraz okazję dołączyć pracownicy Południowego Koncernu Węglowego, spółki Grupy TAURON. Między 18 a 21 listopada zaplanowano firmowe dni dawcy – odbędą się w kilku lokalizacjach (w centrali PKW, Zakładzie Górniczym Janina oraz Zakładzie Górniczym Sobieski).

Dni dawcy to zwieńczenie akcji informacyjnej, przeprowadzanej pod hasłem „Zostań bohaterem – masz to we krwi!”. Założeniem projektu jest dostarczenie pracownikom wyczerpujących informacji na temat problemu dawstwa szpiku – tak, by umożliwić im podjęcie świadomej decyzji o przyłączeniu się do bazy.

- Dla górników zapewnienie bezpieczeństwa jest kluczowym elementem codziennej pracy. Dlatego idea dawstwa szpiku jest nam bardzo bliska – im więcej osób w bazie, tym większa szansa na uratowanie życia osób chorujących na białaczkę. Dzięki projektowi Fundacji TAURON mamy realną szansę przyczynić się do jej poszerzenia – mówi Kazimierz Grzechnik, prezes Południowego Koncernu Węglowego.

Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja DKMS Polska. Równolegle dni dawcy odbywają się także podczas akcji „Bądź bezpieczny” Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, której partnerem jest TAURON. Wcześniej do bazy przyłączyli się m.in. uczestnicy festiwalu TAURON Nowa Muzyka.

Jednym z celów działającej w strukturach Grupy Fundacji TAURON jest angażowanie się w tematy istotne społecznie, a do takich należy problem dawstwa szpiku kostnego. Projekt jest realizowany w oparciu o wolontariat pracowniczy i jednocześnie jest adresowany do pracowników, w myśl założeń realizowanej przez Grupę „Strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2012-2015 z perspektywą do roku 2020”.

 

Dawstwo szpiku:

  • Obecnie w polskiej bazie jest tylko ok. 500 tys. osób.
  • Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia.
  • Pamiętajmy, że zarejestrowanie się jako potencjalny dawca to poważna decyzja. W przypadku, gdy okaże się, że to właśnie Ty jesteś „genetycznym bliźniakiem”, dasz komuś nadzieję na nowe życie. Jeśli wtedy zrezygnujesz, odbierasz tę nadzieję.
  • Istnieje lista chorób wykluczających dawstwo szpiku, która zawiera takie choroby, jak cukrzyca, zakażenie wirusem HIV czy wirusowym zapalenie wątroby typu B i C. Jednak jest wiele chorób (także tych przewlekłych), które odpowiednio leczone, nie wykluczają z możliwości przyłączenia się do rejestru potencjalnych dawców.

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.