„Bezpieczniki Taurona” dotarły do 50 tysięcy dzieci

50 tysięcy przeszkolonych dzieci podczas 1800 zajęć edukacyjnych w 530 szkołach – to efekty pierwszej edycji programu edukacyjnego „Bezpieczniki Taurona - Włącz dla dobra dziecka”. Przez cały rok szkolny pracownicy TAURON Dystrybucja uczyli dzieci, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych.

 

Celem programu jest przede wszystkim edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Program ma charakter edukacyjny, a więc przede wszystkim prewencyjny.

 - Naszym celem jest przekazywanie wiedzy najmłodszym użytkownikom energii elektrycznej: przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zgodnie z założeniem programu, świadomość dzieci w tej dziedzinie ma pozwolić na uniknięcie sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, zagrażających ich zdrowiu i życiu - tłumaczy Piotr Kołodziej, prezes TAURON Dystrybucja.

 Co wyróżnia „Bezpieczniki Taurona” od innych programów edukacyjnych? Lekcje prowadzone są we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach, które zgłosiły się do projektu. Na potrzeby akcji zostały przygotowane nowoczesne materiały edukacyjne w oparciu o rzeczywiste potrzeby, konsultowane ze specjalistami – psychologami i pedagogami. W końcu w program jest zaangażowanych ponad 50 wolontariuszy – przeszkolonych pracowników spółki.

 - Podczas lekcji edukacyjnych uczymy dzieci czym jest prąd oraz skąd się bierze. Bazując na materiałach edukacyjnych prezentujemy także sytuacje potencjalnie niebezpieczne, mogące wystąpić w codziennym życiu, jak również uczymy prawidłowych zachowań przy takich zdarzeniach - mówi Marcin Marzyński, szef Biura Komunikacji w TAURON Dystrybucja.

 Ważnym elementem pierwszej edycji programu były także konkursy edukacyjne, które pozwalają uczyć dzieci poprzez zabawę. W nagrodę zwycięskie klasy pojechały na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a szkoły otrzymały atrakcyjne nagrody finansowe.

 - Podczas zajęć w naszej szkole energetycy na konkretnych przykładach uczyli dzieci, jak prawidłowo używać wtyczki i gniazdka, przestrzegali przed zabawą w pobliżu stacji transformatorowych i wspinaniem na słupy energetyczne -  opowiada Barbara Fatyga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach. - To bardzo pożyteczne zajęcia i cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

 Dodatkowo wspólnie z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie został zrealizowany spektakl edukacyjny „Pstryk! I wszystko jasne...! Byczek Tauronek uczy jak bezpiecznie obchodzić się z prądem”.

 - W trakcie spektaklu, dzieci uczą się zarówno terminologii związanej z elektrycznością, jak również zasad bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi w domu - tłumaczy Marcin Marzyński.

 Natomiast we współpracy z  Wrocławskim Teatrem Lalek powstał spektakl „Tesla vs Edison” grany ze sceny Bajkobusu, na potrzeby przedstawienia przerobionego na pionierski wóz transmisyjny – Elektrobus. To opowieść osadzona w industrialnych realiach początków XX wieku – oparta na faktach historia zaciętej rywalizacji dwóch wielkich wynalazców o prymat w dziedzinie elektryczności.

Kolejnym elementem akcji były także mobilne miasteczka edukacyjne. W specjalnie przygotowanych namiotach odbywały  się zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone przez studentów i wykładowców Politechniki Wrocławskiej.

 Pierwsze kampanie edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej spółki Grupy TAURON zaczęły prowadzić jeszcze w latach 90. Obecnie prowadzona akcja „Bezpieczniki Taurona” zyskała miano programu edukacyjnego i realizowana jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

 - Wcześniej zdobyte doświadczenia pozwoliły nam udoskonalić program edukacji najmłodszych. Realizujemy go przede wszystkim poprzez szkoły, jednak opracowane na potrzeby bezpieczników materiały edukacyjne zostały umieszczone na stronie internetowej projektu. Dzięki temu umożliwiamy praktycznie każdej osobie zainteresowanej programem, pobranie pomocy dydaktycznych i samodzielne przeszkolenie dziecka - tłumaczy Piotr Kołodziej.

 Start kolejnej edycji programu edukacyjnego „Bezpieczniki Taurona” już we wrześniu.

 

DSC_0648.JPG

Rozmiar 1.8 MB 3216x2136 pikseli

1 / 4

DSC_0648.JPG

01.07.2014

DSC_0648.JPG

Pobierz JPG (1.8 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.