TAURON: 295 mln zł na OZE i rozwój infrastruktury energetycznej

TAURON Polska Energia podpisał z  Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową o wartości 295 mln zł (około 71 mln euro) na realizację inwestycji w obszarach energetyki  odnawialnej oraz dystrybucji energii. Projekt ma zakończyć się do końca 2016 roku. 

Środki pozyskane z kredytu EBI Grupa TAURON wykorzysta na rozbudowę sieci dystrybucyjnych (m.in. na budowę około 11 tys. nowych przyłączy) i modernizację dotychczasowej infrastruktury.  Działania te pozwolą przede wszystkim na przyłączanie nowych klientów (instytucji publicznych, klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw) do istniejącej sieci dystrybucyjnej. W ramach projektu TAURON będzie również  wdrażać pilotażowy program inteligentnego opomiarowania, którego celem jest zastosowanie technologii ułatwiających zarządzanie danymi jak również zapewnienie przepływu informacji między klientami i dostawcami energii. Środki pozyskane z EBI pozwolą również na modernizację kilku elektrowni wodnych Grupy TAURON, dzięki czemu zwiększą się ich możliwości produkcyjne i wrośnie efektywność operacyjna.

Europejski Bank Inwestycyjny to nasz wieloletni partner. Finansowanie pozyskane z EBI pozwala nam nie tylko uzyskać środki finansowe na preferencyjnych warunkach w porównaniu  do tych oferowanych przez banki komercyjne, ale także o dłuższym terminie zapadalności długu. Korzystne warunki finansowania oferowane przez EBI to również zachęta dla  Grupy TAURON do dalszego podejmowania inwestycji oraz zwiększania efektywności energetycznej – mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych TAURON Polska Energia.

– Celem EBI, banku Unii Europejskiej, jest między innymi promowanie konkurencyjnych i bezpiecznych dostaw energii oraz wspieranie efektywności energetycznej i zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni z zawarcia umowy z TAURONEM, gdyż projekt ten zapewni bezpieczeństwo dostaw energii dla nowych klientów poprzez rozbudowę sieci energetycznej spółki oraz zastosowanie inteligentnego opomiarowania zgodnie z wymogami UE dotyczącymi wspierania rozwoju inteligentnych sieci. Wraz z innymi projektami wcześniej sfinansowanymi przez bank w Polsce, inwestycja ta stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Europie. Kredyt EBI potwierdza jednocześnie zaangażowanie banku w modernizację polskiego sektora energetycznego, która jest niezbędna do pomyślnego rozwoju gospodarczego kraju – mówi László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za kredyty w Polsce.

Umowa o wartości 295 mln złotych to już czwarty kontrakt podpisany przez obu partnerów. Do tej pory bank udostępnił TAURONOWI trzy pożyczki o łącznej wartości 1,4 mld zł na wsparcie inwestycji w sektorze energetycznym w Polsce, m.in. takich jak budowa nowego bloku energetycznego opalanego biomasą w Elektrowni Jaworzno III.

 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.