TAURON Ciepło podpisał 19 sierpnia umowę z Control Process na budowę trzech kotłów olejowo-gazowych o mocy sumarycznej około 114 MWt w Zakładzie Wytwarzania Katowice. Inwestycja o wartości ok. 55 mln zł, która zostanie przekazana do eksploatacji z końcem 2015 r., pozwoli na zapewnienie spółce odpowiedniej jakości oraz bezpieczeństwa dostaw ciepła do klientów.
Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i kompleksowa realizacja trzech kotłów gazowo-olejowych o mocy cieplnej około 38 MWt - każdy z obiektami towarzyszącymi. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Dostosowanie źródła ZW Katowice do potrzeb rynku ciepła po roku 2015” przy odpowiednim stosowaniu standardu EPC/pod klucz (dostosuj - zaprojektuj - wybuduj).
Celem inwestycji jest dostosowanie zdolności wytwórczej ZW Katowice do wielkości mocy zamówionej w tym źródle, z jednoczesnym zastosowaniem najlepszych praktyk w zakresie wytwarzania ciepła i ochrony środowiska. Kotły olejowo-gazowe zainstalowane w katowickiej elektrociepłowni będą mogły pracować na każdym z obu paliw osobno.
– TAURON Ciepło stale modernizuje i rozbudowuje miejską sieć ciepłowniczą oraz realizuje nowe inwestycje w obrębie źródeł. Budowa kotłów olejowo-gazowych w Zakładzie Wytwarzania Katowice to kolejny projekt, który wpisuje się w realizację tego celu – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło. – Inwestycja pozwoli na częściowe zrekompensowanie mocy wytwórczej istniejących kotłów wodnych WP-120, które z końcem 2015 r. zostaną wycofane z eksploatacji. W tym celu wybudowana zostanie kotłownia o sumarycznej mocy około 114 MWt wraz z infrastrukturą towarzyszącą, m.in.: przyłączem gazu, gospodarką oleju opałowego oraz instalacjami sterowania i automatyki kotłów. Nowe kotły projektowane są w taki sposób, aby dotrzymywały standardów emisyjnych wynikających z dyrektywy IED w sprawie emisji przemysłowych
Zakład Wytwarzania Katowice pozostaje podstawowym źródłem energii cieplnej dla Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi. W skład instalacji energetycznego spalania paliw wchodzą obecnie trzy kotły: