ZMS w TAURONIE - nowy system, nowa jakość

 

 

 

TAURON Dystrybucja zakończył pierwszy etap wdrażania nowoczesnego systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym (ZMS). Oznacza to koniec epoki papierowej w zakresie inwentaryzacji i informacji o majątku spółki. Po zakończeniu wdrożenia systemu nastąpi pełna cyfryzacja wszystkich danych i globalnej informacji o infrastrukturze energetycznej firmy.

 

Kluczowe słowo: paszportyzacja

 TAURON Dystrybucja eksploatuje sieć energetyczną o długości 260 tys. km, 56 tys. transformatorów i około 57 tys. stacji elektroenergetycznych. W systemie ZMS każde urządzenie energetyczne ma swój elektroniczny paszport, czyli dokument z pełną historią danych technicznych i formalno-prawnych. Paszporty to elementy ewidencyjne elementów sieci, które określają ich położenie geograficzne na mapie, podstawowe parametry techniczne oraz relacje między nimi.

 - Cyfryzacja dokumentacji umożliwia nam stworzenie mapy wszystkich urządzeń TAURON Dystrybucja. Stały monitoring całej sieci, bieżąca aktualizacja danych czy możliwość szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia, to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi budowa Systemu Zarządzania Majątkiem Sieciowym - mówi Marek Kleszczewski, wiceprezes TAURON Dystrybucja.

Po wprowadzeniu pełnej wersji systemu, będzie obowiązywać jedna, kompletna i ustandaryzowana baza danych wszystkich urządzeń, stacji i linii elektroenergetycznych. Paszportyzacja sieci jest też niezbędnym elementem budowania inteligentnych sieci (Smart Grid). Nowy system przyniesie też ogromny postęp w planowaniu, raportowaniu i prowadzeniu prac na sieciach elektroenergetycznych.

 

Lepsza obsługa klientów

 System ZMS pozwala także na bieżące porównywanie i analizę danych, co ułatwia nadzór nad procesami biznesowymi przy utrzymaniu majątku sieciowego.

 - Korzyści odczują również klienci spółki. Nowy system zrewolucjonizuje na przykład przeprowadzanie analiz i symulacji stanów sieci przy budowie nowych przyłączy, co skróci czas przyłączania klientów. Jest także pomocny przy planowaniu i realizacji eksploatacji, remontów i modernizacji sieci elektroenergetycznej - przekonuje Mirosław Janik, dyrektor projektu ZMS w TAURON Dystrybucja.

 Na podstawie danych pozyskanych z systemu można również bardzo szybko uzyskać informacje o stanie technicznym urządzeń i historii ich pracy, a także kompleksowych kosztach eksploatacji.

 System ZMS to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające rezygnację z dokumentacji w wersji papierowej. Co więcej – zeskanowane, zinwentaryzowane i opatrzone paszportami dokumenty stają się dostępne zdalnie dla projektantów, wykonawców zadań inwestycyjnych i zarządzających pracą sieci.

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=aGoexxpisHM&list=UUWk6h0Xea9DMRZtwC7_NQ3A

 

 

 

 

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.