TAURON Dystrybucja ”włącza” bezpieczeństwo w pracy

Każdego roku w trakcie prac remontowo-budowlanych dochodzi do kilkudziesięciu wypadków wskutek porażenia prądem elektrycznym. W ostatnich dwóch latach zmarło w Polsce z tego powodu ponad trzydzieści osób, a blisko czterdzieści zostało ciężko rannych. TAURON Dystrybucja rozpoczyna program, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa. Dziś oficjalnie ruszyła kampania „Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy”.  Główną przyczyną wypadków na placach budowy wskutek porażenia prądem jest lekceważenie zasad bezpieczeństwa, brak koncentracji lub po prostu rutyna. Nasz program ma uświadomić pracownikom oraz pracodawcom, że przestrzeganie kilku podstawowych reguł pozwala uniknąć tragedii – podkreśla Piotr Baszczok, szef biura pełnomocnika ds. BHP w TAURON Dystrybucja.

Edukacja przede wszystkim

Jak bezpiecznie pracować z prądem, uniknąć niebezpieczeństwa, a także udzielić pomocy osobom poszkodowanym – to tylko część wiedzy, jaką rozpowszechnia nowy program TAURON Dystrybucja. Spółka wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy, która objęła patronatem akcję, chce przede wszystkim edukować, czym grozi nieodpowiedzialna praca z energią elektryczną.

Na stronie www.bezpiecznikitaurona.pl zostały zamieszczone materiały informacyjno-edukacyjne. Wśród nich m.in. poradnik bezpiecznej pracy z prądem, który opisuje zasady używania urządzeń elektrycznych oraz wskazówki udzielania pierwszej pomocy osobom porażonym prądem. Oprócz tego znajdziemy w nim przykłady i przyczyny wypadków, do których doszło w ostatnim czasie. Na stronie internetowej każdy przedsiębiorca może również pobrać projekt plakatu oraz ulotki z numerami służb, które należy powiadomić w razie wypadku.         

Start w województwie opolskim            Opolszczyzna, jako pierwszy region w Polsce, objęta zostanie akcją informacyjną skierowaną do przedsiębiorców z branży budowlanej. Dzięki współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, Opolską Izbą Gospodarczą oraz lokalnymi samorządami, trafią do nich materiały edukacyjne. Jako pierwszą wybrano budowę Elektrowni Opole, która została już zaopatrzona w plakaty i ulotki, które zostaną przekazane pracownikom.

Nasza akcja na terenie województwa opolskiego ma charakter pilotażowy. Uruchamiamy stronę internetową oraz wychodzimy do naszych klientów i kontrahentów. Zakładamy jednak, że to dopiero początek i inicjatywa będzie się sukcesywnie rozwijać – podkreśla Roman Guła, dyrektor naczelny opolskiego oddziału TAURON Dystrybucja.

Bezpieczniki TAURONA

Kampania „Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy” dołącza do całego cyklu programów edukacyjno-informacyjnych, organizowanych przez spółki z Grupy TAURON pod wspólnym szyldem „Bezpieczniki TAURONA”. Po cyklu lekcji edukacyjnych dla dzieci, akcji „Podpisuję tylko uczciwe umowy” oraz spotkaniach dla seniorów „Nie znasz, nie otwieraj” przyszedł czas na działanie skierowane do pracowników branży remontowo-budowlanej.

- Kontynuujemy działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników energii, które od lat są prowadzone na naszym terenie działania i które są wpisane w strategię spółek Grupy TAURON – podsumowuje Tomasz Topola, rzecznik prasowy województwa dolnośląskiego i opolskiego TAURON Dystrybucja. Szczegóły dotyczące akcji „Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy” dostępne są na stronie kampanii: www.bezpiecznikitaurona.pl

O programie

Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy – to program stworzony z myślą głównie o pracownikach firm remontowo-budowlanych, ale także wszystkich domowych majsterkowiczach i „złotych rączkach”. Jego głównym celem jest budowanie świadomości oraz propagowanie wiedzy na temat bezpiecznej pracy z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych. Program propaguje cztery podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • Patrz, gdzie kopiesz!

Operatorzy koparek, ładowarek, ale również mieszkańcy wykonujący prace ziemnie wokół domu - uważajcie na znajdujące się w ziemi kable elektroenergetyczne, które są pod napięciem. Ich uszkodzenie może być przyczyną tragicznych wypadków.

  • Patrz w niebo!

Operatorzy żurawi, ładowarek oraz wywrotek - zachowujcie bezpieczną odległość od napowietrznych linii elektroenergetycznych. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej w wyniku zetknięcia elementów maszyn z liniami, których napięcie może przekraczać 110 000 V.

  • Zobacz, czym pracujesz!

Pracownicy budowlani, domowi majsterkowicze - sprawdzajcie stan techniczny przewodów, wtyczek, gniazdek oraz obudów urządzeń elektrycznych. Nie mogą one być uszkodzone. To śmiertelne zagrożenie!

  • Sprawdź, gdzie się podłączyłeś!

Zawsze przed podłączeniem odbiornika energii elektrycznej w nieznanym obiekcie   budowlanym sprawdź, czy gniazdo chronione jest odpowiednim bezpiecznikiem. Podłączanie się do nieodpowiedniego lub uszkodzonego gniazda może się skończyć tragicznie i spowodować znaczne straty materialne.

Jeśli jednak zdarzy się wypadek, odbiorcy programu znajdą w nim instrukcje udzielania pierwszej pomocy oraz numery służb, które należy powiadomić. Wśród nich numer Pogotowia Energetycznego 991, alarmowy 112 oraz podstawowych służb – straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji. Wszystko to podane w przejrzysty i przyjazny sposób, znajduje się zarówno na stronie internatowej, jak i w materiałach kolportowanych wśród firm.

Kontakt:

Tomasz Topola

Rzecznik prasowy województwa dolnośląskiego i opolskiego

TAURON Dystrybucja

Ul. Waryńskiego 1 , 45-047 Opole

tel. +48 77 889 93 77

tel. kom. +48 693 43 76 76

tomasz.topola(at)tauron-dystrybucja.pl

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.