Nowa Moc w Opolu

TAURON Dystrybucja otworzył nowoczesny GPZ (Główny Punkt Zasilania) w Bierkowicach. Inwestycja pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Opola i przyłączenie nowych klientów w pobliskiej strefie gospodarczej. 

Nowa stacja elektroenergetyczna 110/15 kV doprowadza energię między innymi do amerykańskiej fabryki Polaris, która zajmuje się produkcją profesjonalnych quadów wykorzystywanych między innymi w wojsku, leśnictwie czy energetyce. Uruchomienie GPZ umożliwia także odciążenie punktu w Zakrzowie.

GPZ Bierkowice jest pierwszym na Opolszczyźnie, w którym zastosowano rozdzielnię 110 kV w technologii GIS (w izolacji gazowej sześciofluorku siarki). Został włączony w ciąg linii 110 kV Dobrzeń – Sudecka.

Koszt budowy( wraz z wcięciem do linii 110 kV) wynosi blisko 17,5 mln. zł. Projekt i budowa finansowane są ze środków własnych TAURON Dystrybucja. Na Opolszczyźnie znajduje się łącznie 44 GPZ, natomiast w samym Opolu jest już ich osiem.

Symbolicznego otwarcia GPZ Bierkowice dokonali m.in. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, oraz Jerzy Rzemyszkiewicz, wiceprezes zarządu TAURON Dystrybucja.

Podstawowe dane techniczne GPZ Bierkowice:

  1. Wnętrzowa rozdzielnia 110 kV GIS w izolacji gazowej SF6 firmy SIEMENS jednosystemowa w układzie H5;
  2. Dwa transformatory o mocy 25 MVA każdy produkcji ZREW Łódź;
  3. Wnętrzowa rozdzielnia 15 kV ,30-polowa produkcji Elektrobudowa S.A. z pojedynczym sekcjonowanym układem szyn.
Nowa stacja_Opole.jpg

Rozmiar 4,8 MB 6000x4000 pikseli

1 / 3

Nowa stacja_Opole.jpg

16.01.2015

Nowa stacja_Opole.jpg

Pobierz jpg (4,8 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.