TAURON wstępnie zainteresowany Kopalnią Brzeszcze

TAURON Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń całości lub części aktywów KWK Brzeszcze, o ile możliwe będzie efektywne ekonomicznie wydobycie węgla w tym zakładzie. Kompania Węglowa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń przesłały 16 stycznia zapytanie w sprawie nabycia całości lub części aktywów czterech kopalń wniesionych do SRK.

 

TAURON zastrzega, że ostateczna decyzja spółki ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie poprzedzona szczegółową analizą, w szczególności w zakresie ekonomicznym i technicznym. W procesie ewentualnego nabycia całości lub części aktywów KWK Brzeszcze od SRK TAURON będzie poszukiwał inwestora finansowego lub infrastrukturalnego.

Grupa TAURON, jako drugi producent energii elektrycznej w kraju, zużywa rocznie w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach blisko 10 mln ton węgla kamiennego i kontroluje pełen łańcuch energetyczny, który rozpoczyna się od wydobycia węgla kamiennego (wydobycie, wytwarzanie, dystrybucja, sprzedaż, obsługa klienta).

- Posiadamy kompetencje w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami górniczymi. Grupa TAURON udowodniła już, że mariaż energetyki z górnictwem może przynieść korzyści obu stronom. W naszych strukturach znajdują się, skupione w TAURON Wydobycie, dwie kopalnie węgla kamiennego zatrudniające ponad 6 tys. osób, które dzięki restrukturyzacji i połączeniu z energetyką, z powodzeniem dostarczają węgiel kamienny dla elektrowni i elektrociepłowni w Grupie – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Więcej węgla z własnych źródeł

Jednym z celów strategicznych TAURONA jest wzrost wydobycia z własnych źródeł i tym samym zwiększenie pokrycia zapotrzebowania na węgiel w ramach Grupy. Holding  – poprzez spółkę TAURON Wydobycie, w skład której wchodzą zakłady górnicze Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu – kontroluje 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego oraz osiąga 5-proc. wskaźnik krajowego wydobycia węgla kamiennego.

– W tej chwili kopalnie skupione w Grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo, zgodnie z przyjętymi założeniami, wskaźnik ten w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc. Aby temu sprostać, prowadzimy w zakładach górniczych znaczące inwestycje. Wyraziliśmy wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów KWK Brzeszcze, ponieważ możliwe jest, iż kopalnia ta po głębokiej restrukturyzacji może przyczynić się do zwiększenia poziomu niezależności paliwowej Grupy TAURON  – informuje Dariusz Lubera.

 

TAURON Wydobycie – udany mariaż górnictwa i energetyki

TAURON Wydobycie jest podmiotem odpowiedzialnym za obszar wydobycia węgla kamiennego w Grupie TAURON. W skład spółki wchodzą dwa zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

Pod koniec lat 90. dawna kopalnia Jaworzno, na bazie której powstał Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski, zajmowała jedno z ostatnich miejsc w rankingu polskich zakładów wydobywczych pod względem efektywności wydobycia. Groźba likwidacji przedsiębiorstwa, a tym samym utraty tysięcy miejsc pracy, była wówczas bardzo realna. Podjęto jednak decyzję o utworzeniu spółki Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski Jaworzno III, której udziałowcami zostały Elektrownia Jaworzno III i Nadwiślańska Spółka Węglowa. Energetycy dokapitalizowali spółkę, zaś Nadwiślańska Spółka Węglowa wniosła do niej majątek produkcyjny. W efekcie – po głębokiej restrukturyzacji – oraz dzięki sprawnemu zarządzaniu, kopalnia przekształciła się w efektywny ekonomicznie podmiot gospodarczy, zdolny do konkurowania na rynku. W 2003 roku podobny scenariusz powtórzono w należącej wówczas do Kompanii Węglowej kopalni Janina w Libiążu. W efekcie powstał Zakład Górniczo-Energetyczny Janina. W 2005 roku obydwie firmy połączono w jedną spółkę – Południowy Koncern Węglowy. W grudniu 2013 roku TAURON odkupił od Kompanii Węglowej 16,7 mln akcji PKW, stanowiących 47,5 proc kapitału spółki i został tym samym jedynym jej właścicielem. Spółka w lutym 2014 roku zmieniła nazwę na TAURON Wydobycie.

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.