W TAURON Ciepło pomyślnie zakończono weryfikację raportów emisji CO2 za rok 2014. Konieczność przeprowadzania corocznego audytu związana jest z uczestnictwem jednostek wytwórczych spółki w Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami (EU ETS).
Audyt wykonany został przez niezależną jednostkę posiadającą akredytację PCA i miał za zadanie sprawdzić, czy ilości wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla przedstawione w raporcie rocznym są zgodne ze stanem faktycznym oraz zapisami rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej (nr 601/2012 z 31 czerwca 2012 r.) w sprawie monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych.
– Pozytywnie zweryfikowany raport jest podstawą do umorzenia uprawnień spółki znajdujących się na rachunku w Rejestrze Unii, co pozwala spółce na kontynuowanie działalności w zakresie handlu uprawnieniami do emisji – mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu TAURON Ciepło.
System monitorowania emisji w poszczególnych jednostkach wytwórczych TAURON Ciepło opiera się na analizach parametrów chemicznych zużytego węgla wykonywanych przez własne, akredytowane laboratorium. Akredytacja PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) daje pewność, że akredytowane podmioty dostarczają wiarygodnych i precyzyjnych wyników badań, na podstawie których mogą być podjęte decyzje m.in. w zakresie ochrony środowiska, w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, odnawialnych źródeł energii, kogeneracji oraz rozliczeń węglowych. Sprawozdania z badań wydawane przez takie laboratoria uznawane są przez organy administracyjne, jako najbardziej wiarygodne.
Każdego roku przedsiębiorstwa energetyczne uczestniczące w Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami muszą obliczyć i zgłosić wyniki emisji CO2 ze swojej działalności. Zgodnie z europejskim systemem ETS przed złożeniem rocznych raportów należy je zweryfikować. Audyt, oprócz sprawdzenia poprawności ma na celu określenie i wskazanie ewentualnych błędów oraz niezgodności z planem monitorowania.