Prace ziemne przy budowie bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III ruszyły z początkiem marca. Pierwszy etap wykopów pod fundamenty budynku głównego kotłowni i maszynowni oraz pod fundamenty chłodni kominowej został już zakończony. 8 lipca rozpoczął się kolejny ważny etap – palowanie pod płytę fundamentową kotłowni.
– Prace przy realizacji największej inwestycji Grupy TAURON przebiegają zgodnie z harmonogramem. Z uwagi na kompleksowość oraz rozmach inwestycji wiele procesów z nią związanych przebiega równolegle poza placem budowy. M.in. 2 lipca w fabryce RAFAKO w Raciborzu rozpoczęła się produkcja kotła pyłowego, który będzie miał 124 m wysokości. Budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to wielkie przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne. Szacujemy, że podczas szczytu prac na placu budowy będzie pracowało około trzy tysiące osób – mówi Dariusz Lubera, prezes TAURON Polska Energia.
Palowanie to jedna z grup robót fundamentowych polegająca na osadzaniu w gruncie, przy użyciu odpowiednich technologii, stałych pali. Pod budynkiem kotłowni jaworznickiego bloku znajdzie się 220 pali CFA (ang. Continous Flight Auger) każdy o średnicy 800 mm. Pale zlokalizowane będą w pięciu strefach, w zależności od rozkładu naprężeń w płycie fundamentowej. Długość pali będzie się wahała od 22,5 do 30,5 metra. Średnia masa jednego pala, na który potrzeba mniej więcej 13 m3 betonu, to 32 tony. Zgodnie z planem, prace związane z palowaniem potrwają do końca sierpnia.
– Ten etap prac poprzedzony był wykonaniem i poddaniem próbnym obciążeniom pali testowych. Otrzymane wyniki pozwoliły sprawdzić zgodność praktycznego wykonania z teoretycznymi założeniami projektowymi oraz umożliwiły optymalizację fundamentu, czyli lepsze dopasowanie rzeczywistej nośności pali do występujących obciążeń – wyjaśnia Albert Kępka, prezes TAURON Wytwarzanie.
Po zakończeniu palowania i osiągnięciu przez beton wytrzymałości nastąpi rozebranie platformy roboczej, skucie nadmiaru pali i wyrównanie wykopu. Następnie wykonany zostanie podkład z chudego betonu i rozpocznie się zbrojenie płyty kotłowni.
O inwestycji:
Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to największa inwestycja Grupy TAURON. Zgodnie z zapisami kontraktowymi, prace potrwają 59 miesięcy. Blok do eksploatacji zostanie przekazany w 2019 r.
Inwestycja obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta. 17 kwietnia 2014 r. podpisany został kontrakt z głównym wykonawcą bloku konsorcjum Rafako – Mostostal. 14 listopada plac budowy został przekazany głównemu wykonawcy. Z początkiem marca rozpoczęto prace ziemne.
Podstawowe parametry bloku:
paliwo podstawowe: węgiel kamienny
moc bloku brutto: 910 MWe
Sprawność bloku netto: 45,9 %
temperatura pary świeżej: 600 °C
temperatura pary wtórnej: 610 °C
ciśnienie pary świeżej: 27,5 MPa
wyprowadzenie mocy na napięcie: 400 kV
Efekt ekologiczny:
(porównanie emisji na MWh starych bloków 120MW i bloku 910MW):
stare bloki 120MW nowy blok 910 MW redukcja na MWh
Pył 0,22 kg 0,02 kg - 91%
SO2 6,40 kg 0,4 kg - 95%
NOx 2,23 kg 0,4 kg - 82%
CO2 950 kg 692 kg - 28%
Kalendarium:
III kwartał 2011 r. – uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę
II kwartał 2012 r. – podpisanie umowy przyłączeniowej z PSE
I kwartał 2013 r. – wybór Generalnego Wykonawcy
II kwartał 2014 r.– podpisanie umowy z Głównym Wykonawcą
IV kwartał .2014 r. – przekazanie placu budowy Głównemu Wykonawcy
I kwartał 2015 r. – zatwierdzenie Projektu Podstawowego Bloku
I kwartał 2015 r. – rozpoczęcie prac ziemnych
Kamienie milowe projektu:
III kwartał 2018 r. – pierwsze rozpalenie kotła
IV kwartał 2018 r. – synchronizacja bloku z krajową siecią elektroenergetyczną
I kwartał 2019 r. – rozpoczęcie ruchu próbnego
I kwartał 2019 r. – przekazanie bloku do eksploatacji
II kwartał 2019 r. – rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej