Nowy zarząd TAURONA stawia na budowę silnej grupy paliwowo-energetycznej

Rada nadzorcza TAURON Polska Energia powołała 1 października nowy zarząd. Prezesem zarządu został Jerzy Kurella, wiceprezesem ds. korporacji – Henryk Borczyk, a wiceprezesem ds. handlowych – Michał Gramatyka.

Grupa TAURON ma przed sobą dobre perspektywy, wielkie szanse, ale także trudne wyzwania – mówi Jerzy Kurella, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Jednym z priorytetów nowego zarządu będzie kontynuacja prac związanych z zapewnieniem Grupie TAURON własnego paliwa do produkcji energii. W tej chwili kopalnie skupione w Grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo, zgodnie z przyjętymi założeniami wskaźnik ten w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc.

Grupa inwestuje w moce wytwórcze i zadaniem zarządu jest zapewnienie im stabilnych źródeł surowca. W obecnych warunkach na rynku surowcowym pozyskanie aktywów górniczych może być dobrą okazją inwestycyjną, która pozwoli wzmocnić pozycję TAURONA jako silnego holdingu paliwowo-energetycznego, jednocześnie budując wartość spółki dla jej akcjonariuszy. W Grupie TAURON z powodzeniem działają już dwie kopalnie węgla kamiennego. Dzięki dalszej synergii z górnictwem TAURON ma szanse stać się niezależnym energetycznie podmiotem. Jego budowa z  pewnością jest procesem długotrwałym, ale ze względu na zmieniające się warunki rynkowe – nieodwracalnym – dodaje Jerzy Kurella.

Jerzy Kurella, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego – Wydziału Prawa i Administracji, radcą prawnym. Ma ponad 12 lat doświadczenia zawodowego w dużych spółkach kapitałowych – w tym przede wszystkim w spółkach z sektora energetycznego. W latach 2013-2015 zasiadał w zarządzie PGNiG (w tym wykonując obowiązki prezesa). Ze spółką tą był związany od 2002 roku. W latach 2009-2013 pracował w Banku Gospodarki Krajowej, w tym trzy lata pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu. Wcześniej w latach 2007-2008 był członkiem zarządu BOT Górnictwo i Energetyka.

Henryk Borczyk jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył także podyplomowe studium menedżerów Katowickiej Fundacji Edukacji Menedżerskiej i Promocji Przedsiębiorczości „Menager” – Katowickiej Szkoły Menedżerów z Konfederacją Pracodawców Polskich. Od września 2011 r. był prezesem zarządu w TAURON Ciepło – spółki z Grupy TAURON. W latach 2010-2011 prezes zarządu – dyrektor naczelny PEC Katowice. Wcześniej był zastępcą prezydenta Miasta Tychy ds. infrastruktury (2002 - 2010 r.), wiceprezydentem Miasta Tychy (2000 -2002), prezesem zarządu Agencji Promocji i Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy (1999 - 2000).

Michał Gramatyka jest menedżerem z doświadczeniem w branży energetycznej, w której pracuje od 2013 roku – najpierw w spółce ENEA SA, a następnie na stanowisku prezesa zarządu ENEA Centrum sp. z o.o., gdzie zarządzał ponad 1,5 tys. pracowników w 38 lokalizacjach na terenie Polski, odpowiadając za dostarczanie scentralizowanych usług dla Grupy Enea w obszarach: prawnym, obsługi klienta, windykacji, logistyki oraz HR.  Michał Gramatyka jest doktorem nauk prawnych, wykładowcą akademickim i pracownikiem naukowym z kilkunastoletnim stażem. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz aplikację prokuratorską.

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.