TAURON Dystrybucja z nową linią 110 kV

W krakowskim oddziale TAURON Dystrybucja pracuje już nowa dwutorowa linia 110 kV do stacji elektroenergetycznej Białka Tatrzańska. Inwestycja poprawi pewność zasilania mieszkańców gminy i daje możliwości rozwoju regionu.

Nowa stacja Białka Tatrzańska i linia 110 kV zostały zaprojektowane w związku z wnioskami klientów z Białki Tatrzańskiej dotyczącymi zwiększenia mocy przyłączeniowej i realizacji nowych przyłączeń. Klienci wnioskujący o zasilanie to między innymi Kotelnica Białczańska, Park Wodny Bania i okoliczne wyciągi narciarskie. Łączna moc wnioskowana przez klientów na tym obszarze wynosiła 12,4 MW, co uzasadniało budowę nowej stacji elektroenergetycznej oraz rozbudowę sieci. W grudniu 2010 r. zakończono budowę stacji 110/15 kV Białka Tatrzańska, która jest najwyżej położoną nieruchomością przeznaczoną pod budowę urządzeń energetycznych. Następnie rozpoczęły się prace nad budową linii zasilających stacje.

Pewność zasilania

Realizacja przebudowy i uruchomienie dwutorowej linii 110 kV uniezależnia zasilanie stacji Białka Tatrzańska i znajdującej się nieopodal stacji Bukowina od zakłóceń na 28 km odcinku linii 110 kV. Tyle aż wynosiła długość linii relacji Szaflary – Niedzica wraz z odczepem do stacji Białka Tatrzańska, zasilającego dotychczas stację. Obecnie wybudowana linia poprawia w znaczący sposób pewność zasilania klientów w gminie Bukowina Tatrzańska i umożliwia pełną realizacje zawartych umów o przyłączenie.

Gmina rozwija się bardzo dynamicznie. Powstają tu nowe tereny rekreacyjne i inwestycje dla uprawiania  sportów zimowych oraz rozbudowywana jest oferta hotelowa i gastronomiczna. Dzięki temu, że teren jest tak atrakcyjny turystycznie pozostają u nas młodzi ludzie, którzy widzą tu możliwości mieszkania i pracy. Nie byłoby to możliwe bez zapewnienia dostaw energii i bez takich inwestycji, jakie zrealizował TAURON. Korzystają z tej inwestycji i infrastruktury wszyscy mieszkańcy gminy. Ci zasilni w swoich prywatnych domach, jak i ci, którzy dzięki bezpieczeństwu dostaw i możliwości przyłączenia, mogą rozwijać na naszym terenie swoje biznesy i przedsiębiorczość – skomentował inwestycję Stanisław Łukaszczyk, wójt gminy Bukowina.

Projekt przebudowy jednotorowej linii 110 kV do stacji 110/15 kV Białka Tatrzańska wiązał się z wymianą 15 słupów oraz przewodów i dowieszeniem drugiego toru, na długości około 3 km. Ze względu na walory krajobrazowe terenu linia została zaprojektowana i wybudowana tak, aby była jak najmniej inwazyjna dla otaczającego ją krajobrazu. Słupy są konstrukcyjnie lekkie, a ich naturalny kolor wpasowany jest w tło otaczających je wzniesień.

Wysokie góry, trudne zadania

Podhale, z jednej strony jest obszarem trudnym do zasilnia ze względu na długie i śnieżne zimy oraz silne wiatry, z drugiej jednak – ze względu na swoje walory turystyczne i dynamiczny rozwój bazy turystycznej – bardzo ważnym i rozwojowym. Teren ten obejmuje kilkanaście gmin atrakcyjnych turystycznie w tym zimową stolicę Tatr, do której również ze względu na liczne i prestiżowe imprezy sportowe oraz wyjątkowy świąteczno-noworoczny klimat, co roku ściąga bardzo wielu turystów. Z punktu widzenia energetycznego obszar ten charakteryzuje się bardzo dużym obciążeniem w okresie sezonu zimowego i znacznie mniejszym w okresie letnim. Obciążenie szczytowe Podhala wynosi około 90 MW.

– Od wielu lat prowadzimy działania zmierzające do poprawy zasilania dla obszaru Podhala – powiedział podczas oddania linii do użytku Janusz Onak, dyrektor oddziału w Krakowie. –Poza budową linii, w tym roku zakończona została modernizacja rozdzielni 110 kV w stacji Skibówki, nastąpiła zmiana układu zasilania linii 110 kV zasilającej stacje Skibówki i Kamieniec, dodatkowo na ukończeniu jest modernizacja rozdzielni 110kV w stacji Kamieniec. Równocześnie rozpoczętych jest kilkanaście projektów na sieciach SN, których zadaniem jest poprawa pewności zasilania mieszkańców Podhala.

Nowa linia 110kV TAURON Dystrybucja na terenie górskim.JPG

Rozmiar 3.9 MB 4912x2760 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.