Bazylika w Panewnikach ma nowe oświetlenie

Bazylika w katowickich Panewnikach zyskała nowoczesną iluminację. Nowe oświetlenie tego zabytkowego budynku ufundowała firma TAURON Dystrybucja, która w ramach projektu „Światłem obleczony” od lat podejmuje tego typu inicjatywy. Uruchomienie ozdobnego oświetlenia poprzedził pokaz mappingu na fasadzie świątyni.

TAURON Dystrybucja od kilku lat profesjonalnie i efektownie oświetla zabytkowe obiekty. W ostatnim czasie rozbłysły ozdobne iluminacje w kościele w Nakle Śląskim, Urzędzie Miasta w Tarnowskich Górach i Urzędzie Gminy w Tworogu. Firma zrealizowała także w Krakowie na dziedzińcu wawelskim megawidowisko multimedialne „Wawel. Alchemia światła”.

Iluminacja bazyliki w Panewnikach rozbłysła w Święto Trzech Króli, a towarzyszył jej spektakularny pokaz mappingu. Wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy osób, a do pokazu wykorzystano motywy z obrazów wielkiego śląskiego malarza Ewalda Gawlika, który był częścią Grupy Janowskiej znanej m.in. z filmu Angelus.

Iluminacja obiektu została zrealizowana techniką punktowo-zalewową. Do jej budowy wykorzystano 90 opraw: z tego 69 to oprawy LED, zaś 21 to oprawy doziemne ze źródłami metalohalogenkowymi.

Moc, z jaką oświetlany jest budynek, to 4,2 kilowata. Oświetlenie o zimnych barwach podkreśla chłodną patynową powierzchnię dachów, zaś do oświetlenia ścian i elewacji wybrano źródła o temperaturze eksponującej ich ciepłą barwę. 

Bazylika w Panewnikach ma nowe oświetlenie.jpg

Rozmiar 549,1 kB 1299x1818 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.