TAURON: wiceminister energii Michał Kurtyka na spotkaniu grup energetycznych ws. innowacji i StartUpów

Systemowe rozwiązanie tworzenia innowacji dla rynku energetycznego w oparciu o CVC i systemy wsparcia dla StartUpów - to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania przedstawicieli zarządów spółek energetycznych z wiceministrem energii Michałem Kurtyką we wrocławskiej siedzibie TAURON.

- Synergia jaką wywołuje aktywność grup energetycznych w obszarach, które funkcjonują na styku nauki i biznesu - takich jak m.in. e-mobility, rozwiązania smart home czy smart city - pozytywnie wpływa na ich rozwój. To trendy przyszłości, za którymi warto podążać  - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka.

Jednym z kluczowych elementów oprawianych podczas spotkania były nowe możliwości finansowania wspólnych przedsięwzięć na styku nauka – biznes, jakie stwarzają fundusze europejskie, szczególnie w aspekcie niedawno uruchomionego dedykowanego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Program Badawczy Sektora Elektroenergetycznego.

- Badania i rozwój oraz innowacje to jeden z najważniejszych obszarów budowy przyszłej pozycji rynkowej Grupy TAURON. Zgodnie z nową strategią TAURON będzie inwestował w rozwój e-mobility, rozwiązania Smart Home, Smart City oraz usługi okołoenergetyczne. W zakresie działalności innowacyjnej i badawczo-rozwojowej TAURON zakłada po 2020 roku wydatki w wysokości 0,4 proc. wartości skonsolidowanych przychodów rocznie – mówi Remigiusz Nowakowski, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Grupa TAURON od dawna aktywnie wspiera rozwój nowych technologii i modeli biznesowych. Wykracza przy tym poza ścisły rynek energii, wchodząc mocno na rynki powiązane.

Przykładem takich działań może być projekt E-Bus, w którym razem z samorządami badamy synergie pomiędzy elektrycznym transportem miejskim, a operatorem sieci dystrybucyjnej. Dobrym przykładem jest również projekt SmartHome, który pozwala na wyposażenie klienta w cały szereg inteligentnych urządzeń, ułatwiających jego codzienne życie i stwarzających nowe możliwości zarządzania technologiami we własnym „inteligentnym” domu.

Wobec zmian na tych rynkach, które zachodzą z niespotykaną wcześniej dynamiką, ewoluuje również nasz model wspierania innowacji w Grupie TAURON. Widzimy ogromny potencjał w rozwijającym się szybko obszarze StartUpów i chcemy jak najlepiej ten potencjał wykorzystać. Stąd podjęliśmy szereg inicjatyw takich jak wejście w konkurs ScaleUp organizowany przez PARP, a także przygotowujemy się do uruchomienia własnego funduszu CVC, dedykowanego szeroko pojętym potrzebom Grupy TAURON – mówi Jarosław Broda, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.

Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Energii i grup energetycznych mieli okazję zobaczyć i zapoznać się także z sukcesami, sposobem funkcjonowania oraz potencjałem laboratoryjno- badawczym wizytowanych jednostek dwóch wiodących wrocławskich ośrodków badań i innowacji, tj. Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

1.jpg

Rozmiar 688.1 kB 4500x3004 pikseli

1 / 5

1.jpg

14.10.2016

Pobierz jpg (688.1 kB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.