Sezon przetargów - plony TAURONA i nowe trendy w postępowaniach na dostawę energii elektrycznej

Jesień w energetyce to sezon przetargów, bo właśnie wtedy większość gmin ogłasza postępowania publiczne na dostawę energii elektrycznej. O wygraną w tych przetargach konkuruje wiele firm, ponieważ samorządy łączą się w coraz większe grupy zakupowe i zamawiają bardzo duże wolumeny energii. TAURON - lider w zdobywaniu istotnych zamówień publicznych - informuje o wygranych w przetargach i nowych trendach w postępowaniach na dostawę energii elektrycznej.

Obfite plony TAURONA to nie tylko zwycięstwo w największych postępowaniach publicznych na dostawę energii, np. dla jednostek samorządu terytorialnego z Górnego Śląska oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych. TAURON wygrał również w innych, ważnych ze względu na wolumen i wartość przetargach. Są wśród nich postępowania ogłoszone przez grupy zakupowe z Lubina, Olsztyna i Szczecina.

Wielkie wolumeny i duża wartość zamówień

- Sumaryczny wolumen energii elektrycznej pozyskanej w tych trzech ostatnich przetargach wynosi ok. 534 GWh. Dla TAURONA oznacza to zarówno utrzymanie dużej części portfela sprzedażowego z ubiegłych lat - przetarg dla Lubina wygrywamy po raz piąty - ale również pozyskanie nowego klienta - grupy zakupowej ze Szczecina – informuje Rafał Soja, prezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Wygrana w przetargu ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Lubina oznacza dla TAURONA sprzedaż ok. 274 GWh energii elektrycznej o wartości ponad 68 mln zł. Grupa zakupowa ze Szczecina kupi od TAURONA w przyszłym roku 153 GWh za ponad 33 mln zł, a Gmina Olsztyn ok. 107 GWh energii o wartości blisko 28 mln.

Liczy się nie tylko cena

Poza istotnym wolumenem i wartością tych przetargów wart podkreślenia jest również fakt, że nawet tak potężne grupy zakupowe coraz śmielej zaczynają stosować pozacenowe kryteria wyboru i oceny oferty. Taka zmiana staje się stałym elementem zamówień publicznych związanych z dostawą energii elektrycznej.

Na przykład w postępowaniu ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Lubina wyznaczone były dwa kryteria: cena oraz energia z odnawialnych źródeł (OZE). Startujący w przetargu wykonawcy musieli więc zaoferować nie tylko korzystną cenę energii, ale również zagwarantować jak najwyższy procentowy udział energii wytworzonej z odnawialnych źródeł w całkowitej ilości energii oferowanej zamawiającemu.

- Wprawdzie już wcześniej zamawiający mogli stosować w postępowaniach przetargowych również inne niż cena kryteria wyboru oferty, ale rzadko korzystali z tego prawa. Teraz gminy coraz częściej przekonują się, że nowe rozwiązania oferowane przez firmy energetyczne - np. zapewnienie dostaw energii wytworzonej w odnawialnych źródłach - jest dla nich korzystne. Dlaczego? Coraz więcej gmin realizuje proekologiczne programy, np. polegające na ograniczeniu niskiej emisji spalin. W tej sytuacji zamawianie w przetargach energii wytworzonej w odnawialnych źródłach uwiarygadnia proekologiczną politykę gminy. Dowodzi, że gmina nie tylko namawia mieszkańców, by wymienili swoje stare piece na ogrzewanie, które jest przyjazne dla środowiska, ale również sama stawia na ekologię wszędzie tam, gdzie może o tym decydować, np. przy zamawianiu energii elektrycznej - dodaje Tomasz Lender, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.