TAURON realizuje program antysmogowy

TAURON prowadzi kolejny program działań zwalczających smog czyli tzw. niską emisją. Akcje w centach miast mają na celu uświadomienie skali problemu oraz promocję technologicznych rozwiązań przeciwdziałających niebezpiecznemu zjawisku smogu.

TAURON już pięć lat temu przeprowadził jedną z pierwszych w Polsce kampanii zwracających uwagę na problem tzw. niskiej emisji i niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą to zjawisko. Kampania społeczno–edukacyjna zrealizowana przez TAURON Ciepło pod nazwą: „Niska emisja-Wysokie ryzyko” została przeprowadzona na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i po raz pierwszy zwróciła uwagę na skalę problemu.

Aktualnie TAURON Ciepło we współpracy z CEZ prowadzi kolejną kampanię edukacyjną „Nie bądź biernym palaczem” skierowaną do mieszkańców Katowic i Chorzowa.

– Grupa TAURON, jako firma stosująca wysokie standardy społecznej odpowiedzialności biznesu, realizuje kampanie społeczno-edukacyjne na rzecz walki ze smogiem, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne, przyjazne środowisku produkty i inwestycje nie wystarczą, by rozwiązać ten problem. Potrzebna jest także zmiana postaw samych mieszkańców. – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia

Oprócz reklam wielkoformatowych ostrzegających przed skutkami spalania śmieci, uruchomiono mobilne miasteczko na rynku w Katowicach i Chorzowie, w którym mieszkańcy mogą na miejscu poddać się badaniu spirometrycznemu oraz posłuchać prelekcji na temat sposobów walki ze smogiem, w tym zmiany sposobu ogrzewania mieszkań i domów, a w dniach przekroczenia norm emisji zanieczyszczeń otrzymać bezpłatnie certyfikowaną maseczkę.

Przyczyną smogu w Polsce jest w 80 procentach  tzw.  "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie TAURON Ciepło wynika, że nawet 40 procent osób ogrzewających indywidualnie swoje domy w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, regularnie wykorzystuje w tym celu śmieci. W piecach palone są gazety, ubrania i plastikowe opakowania, ale także stare meble czy opony. Jednocześnie szacuje się, że rocznie około 50 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. 

Katowice_14 stycznia_1.jpg

Rozmiar 3.5 MB 4806x2616 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.