Wystartował nowy program TAURONA na rzecz czystego powietrza w Małopolsce

TAURON zainaugurował małopolską edycję nowego programu edukacyjno-ekologicznego pn. Oddychaj powietrzem. Ruszyła kampania informacyjna na temat sposobów walki ze smogiem oraz zbieranie danych do badań na temat wiedzy mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym.

3 kwietnia TAURON zaprosił mieszkańców Małopolski na Rynek Główny w Krakowie na piknik ekologiczny. Krakowskie wydarzenie to pierwsza w Małopolsce i druga w ogóle impreza plenerowa promująca program „Oddychaj powietrzem”.

Głównym zadaniem tej edycji programu jest edukacja mieszkańców Małopolski w zakresie różnych metod ogrzewania i ich wpływu na stan powietrza.

- Oddychaj powietrzem to systemowy program mający na celu poprawę stanu powietrza w Małopolsce. Ten kompleksowy projekt jest ukierunkowany zarówno na edukację, jak i na przygotowanie konkretnych rozwiązań produktowych w ofercie TAURONA dla mieszkańców i partnerów samorządowych w Małopolsce - mówi Filip Grzegorczyk, Prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Istotnym elementem akcji jest również uruchomiony portal internetowy Oddychajpowietrzem.pl. Ma on być platformą wiedzy na temat skutków smogu i metod walki z nim.

- Na jakość powietrza, obok innych czynników, wpływ ma również jakość budownictwa. Kodeks urbanistyczno-budowlany, nad którym pracuje nasze ministerstwo, wprowadzi efektywne narzędzia w tym zakresie poprzez konieczne zapisy w planach miejscowych. Chodzi tu np. o wprowadzenie zasad właściwego kształtowania polityki transportowej,  urbanizacji czy tworzenia terenów zielonych – podkreśla Andrzej Adamczyk, Minister infrastruktury i budownictwa - Trzeba zwiększyć efektywność energetyczną budynków – dodaje.

Przyczyną smogu w Polsce jest w 80 procentach  tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie śmieci i złej jakości węgla w urządzeniach, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin. Najlepszym sposobem wyeliminowania problemu smogu jest wymiana ogrzewania na takie, które najmniej wpływa na środowisko.

- Bardzo cieszy mnie start programu „Oddychaj powietrzem”. Zdecydowanie musimy poszerzać świadomość społeczeństwa w zakresie wspólnej odpowiedzialności nas wszystkich za jakość powietrza, którym oddychamy. Mam nadzieję, że program będzie sukcesem i przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia w naszym regionie. Gorąco zachęcam wszystkich do uczestnictwa w prelekcjach i spotkaniach – mówi Józef Pilch, Wojewoda Małopolski.

Program dla Krakowa

W Krakowie od 2019 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz używania paliw stałych. Osoby, które korzystają z nieekologicznych pieców, muszą je wymienić na ogrzewanie przyjazne dla środowiska. TAURON, by wesprzeć w tych działaniach mieszkańców Krakowa, podpisał w 2016 r. porozumienie z krakowskim magistratem.

TAURON proponuje mieszkańcom wymianę nieekologicznego ogrzewania na kocioł gazowy. Oferta wiąże się z gwarancją niższych cen gazu, bezpłatnym doradztwem w doborze urządzeń grzewczych i darmowym serwisem domowej instalacji gazowej. Tauron załatwia również wszelkie formalności związane z przygotowaniem wniosku o dotację. Urząd Miasta zapewnia zwrot do 80 proc. całości lub części kosztów poniesionej inwestycji.

W 2017 roku TAURON przeznaczy na realizację zadań związanych z rozwojem sieci i infrastruktury energetycznej w Małopolsce 356 mln złotych. Lepsza sieć oznacza dla mieszkańców lepszy dostęp do rozwiązań grzewczych opartych na elektryczności.

Program dla Małopolski

Program „Oddychaj powietrzem” skierowany jest do wszystkich, którzy chcą zdobywać wiedzę na temat czystego powietrza i ekologicznych sposobów ogrzewania, a także do tych, którzy stoją przed decyzją co do wyboru odpowiedniego dla siebie medium grzewczego.

TAURON zapewnia im nie tylko dostawę prądu czy gazu. Gwarantuje również usługę związaną z doborem, montażem i serwisem urządzeń grzewczych, np. kotłów gazowych, pomp ciepła, czy klimatyzacji z funkcją ogrzewania.

Oferta TAURONA jest kompleksowa – zawiera pomoc w załatwieniu wszelkich formalności oraz zapewnia bezpłatne doradztwo. I, co równie ważne, daje gwarancję wymiany ogrzewania na takie, które będzie ekologiczne oraz dopasowane nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale i możliwości finansowych klienta.

Portal o problematyce antysmogowej

Do programu „Oddychaj powietrzem” należy również portal internetowy o problematyce antysmogowej. Uczestnicy pikniku TAURONA w Krakowie mieli możliwość jako pierwsi wnieść swój wkład w portal Oddychajpowietrzem.pl, wypełniając ankiety na temat zanieczyszczenia powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym. Ich wyniki posłużą do budowy bazy wiedzy portalu.

Ponadto każdy, kto powinien wymienić ogrzewanie na ekologiczne, na Oddychajpowietrzem.pl znajdzie kompendium wiedzy na ten temat. Dowie się o różnych możliwościach wyboru oraz w łatwy sposób będzie mógł nawiązać kontakt z partnerem TAURONA, który udzieli mu bezpłatnych porad i przygotuje ofertę dostosowaną do jego potrzeb.

Edukowanie przez zabawę i działanie

Piknik w Krakowie to impreza dla całych rodzin. Dzieci mogły uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych. Dorośli mogli skorzystać z bezpłatnego badania spirometrycznego, które jest pierwszym etapem w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Podczas pikniku poruszano również kwestie bezpiecznych zachowań w sezonie grzewczym, m.in. demonstrowano sposoby prawidłowego montażu czujników czadu.

Pierwsza edycja pikniku odbyła się 21 marca w Katowicach. Podczas całodziennych prelekcji i atrakcji mieszkańcom Katowic rozdano blisko 700 czujników czadu.

Przez edukowanie i zabawę TAURON planuje w dalszym ciągu zachęcać do podejmowania ekologicznych działań, zwłaszcza tych, które mają wymierny wpływ na ograniczenie niskiej emisji spalin, czyli wymiany starych pieców na ogrzewanie przyjazne dla środowiska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0010.jpg

Rozmiar 282.5 kB 1101x750 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.