Grupa TAURON rozszerzyła współpracę ze szkołami branżowymi, podpisując umowy z 13 kolejnymi placówkami edukacyjnymi, w których powstanie 21 nowych klas patronackich. Tym samym TAURON współpracuje już z blisko 40 klasami, które przygotowują uczniów do profesji związanych z energetyką i górnictwem. Najzdolniejsi uczniowie mają zapewnione stypendia oraz gwarancję zatrudnienia w Grupie.
- Nowoczesne przedsiębiorstwa sektorów energetycznego i wydobywczego potrzebują dobrze wyszkolonych kadr. Współpraca ze szkołami i uczelniami to najlepszy sposób zapewnienia sobie dobrych pracowników. Program nauczania dopasowany jest do potrzeb firmy, a dzięki systemowi praktyk absolwenci zaczynają pracę w dobrze już znanym sobie otoczeniu. Ministerstwo Energii wspiera i będzie wspierać podległe jej spółki w podejmowaniu takich działań – mówi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski
Grupa TAURON podejmuje działania w sferze kształcenia zawodowego, zapobiegając w ten sposób powstawaniu luki kompetencyjnej i pokoleniowej, jednocześnie kreując kapitał ludzki, który będzie miał świadomość wyzwań stojących przed tzw. energetyką jutra.
– Podejmujemy szereg inicjatyw mających na celu wypracowanie optymalnego modelu współpracy pomiędzy szkolnictwem a przemysłem, odpowiadającego potrzebom sektora energetycznego i zapewniającego pełne wykorzystanie potencjału tkwiącego w polskim systemie edukacji. Dzięki klasom patronackim, już na poziomie szkolnictwa zawodowego, dbamy o zagwarantowanie sobie w przyszłości pracowników o profilach zawodowych dopasowanych do potrzeb Grupy – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Budowany w Grupie TAURON ekosystem innowacji, wymaga nowych umiejętności i specjalistycznej wiedzy w takich obszarach jak inteligentne sieci, zarządzanie popytem na energię czy energetyka rozproszona. Tę przyszłość energetyki będą budować absolwenci szkół branżowych, wspierani wiedzą i doświadczeniem koncernu, jakim jest TAURON – dodaje prezes.
W klasach patronackich TAURON odbywa się kształcenie w takich zawodach jak m.in.: technik górnictwa podziemnego, technik energetyk, technik elektryk, technik mechatronik, technik elektronik i technik przeróbki kopalin stałych.
Klasy są zlokalizowane w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim m.in. w Kętach, Libiążu, Jaworznie, Łaziskach Górnych, Mysłowicach, Katowicach, Tychach, Krzeszowicach, Gliwicach i Jeleniej Górze.
Grupa TAURON oferuje uczniom klas patronackich przede wszystkim naukę zawodu w rzeczywistym środowisku pracy poprzez organizację zajęć praktycznych i staży zawodowych oraz poprzez dopasowane do potrzeb rynku procesy dydaktyczne.
Najzdolniejsi uczniowie klas mają zapewnione stypendia oraz możliwość zatrudnienia w spółkach Grupy. TAURON w proces kształcenie angażuje również swoich specjalistów z przygotowaniem dydaktycznym i wieloletnim stażem w Grupie
Tworzenie klas patronackich wpisuje się we współpracę TAURON z Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczącą podnoszenia jakości i efektywności kształcenia zawodowego na potrzeby branży elektryczno-energetycznej oraz dostosowywania go do wyzwań rozwojowych i potrzeb rynku pracy. List intencyjny w tej sprawie został podpisany na początku kwietnia we Wrocławiu.
Klasy patronackie to jedno z działań podejmowanych przez TAURON we współpracy z otoczeniem edukacyjno-akademickim. Tylko w 2017 roku zorganizowano 87 wizyt edukacyjnych na obiektach Grupy, a praktyki odbyło niemal 700 absolwentów, studentów oraz uczniów szkół średnich i zawodowych. Promowaniu kształcenia zawodowego służą także dni otwarte w szkołach i obiektach Grupy TAURON, a także udział w targach edukacyjnych oraz pracy.
W szeroki program działań prowadzonych przez TAURON w ramach zarządzania wiekiem i wiedzą wpisuje się także współpraca ze środowiskiem naukowym i akademickim. Obecnie działania edukacyjno-badawcze prowadzone są z dwunastoma uczelniami wyższymi m.in. z Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Politechniką Opolską czy Politechniką Warszawską.