W trosce o bezpieczeństwo klientów TAURON rusza z nową kampanią informacyjną

„Nie znasz, nie otwieraj!” oraz „TAURON nie chodzi po domach, aby sprzedawać prąd lub gaz” to hasła już znane mieszkańcom południowej Polski.  To m.in. przy ich pomocy TAURON od kilku lat prowadzi działania edukacyjno-informacyjne, które mają na celu chronić klientów przed nieuczciwymi praktykami sprzedażowymi na rynku energii oraz zwiększać ich wiedzę na temat praw, jakie przysługują im przy zawieraniu umów.

TAURON codziennie otrzymuje zgłoszenia od klientów, którzy podpisali umowę z przedstawicielem handlowym, który odwiedził ich w domu i twierdził, że przyszedł „w sprawie umowy z TAURONEM". Tymczasem  „TAURON nie chodzi po domach, aby sprzedawać prąd lub gaz".

Klienci relacjonują, że nieuczciwi akwizytorzy uzyskują podpis na nowych umowach na zakup energii elektrycznej wykorzystując różne, podstępne sposoby. Na przykład podają się za pracowników TAURONA i „zakładu energetycznego”. Nieuczciwi akwizytorzy przekazują też klientom inne, nieprawdziwe informacje, np. „trzeba podpisać nową umowę, bo zmienia się system rozliczeń” lub „trzeba podpisać nową umowę, bo wynika to z przepisów prawa”. Zdarza się również, że do TAURONA wpływają pisma wypowiadające umowę na zakup energii z podrobionymi podpisami klientów.

Ofiarą oszustów padają przede wszystkim osoby starsze, dlatego działania informacyjne skierowane są głównie do nich. Każdego roku TAURON realizuje kampanie informacyjno-edukacyjne lub jest partnerem akcji kierowanych do seniorów. Przykłady takich akcji to:

  • „TAURON nie chodzi po domach, aby sprzedawać prąd lub gaz” – regionalna kampania TAURONA.
  • „Wybieraj mądrze” – cykliczna, ogólnopolska kampania organizowana przez Towarzystwo Obrotu Energią,
  • „Senior znaczy szacunek” – cykliczna kampania organizowana przez Krajowy Instytut Gospodarski Senioralnej,

W ramach realizowanych akcji organizowane są eventy i wykłady, emitowane są spoty informacyjne w mediach i publikowane artykuły prasowe.

W 2018 roku – aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców – wyemitowane zostanie także słuchowisko radiowe, którego scenariusz ma poruszać problemy ważne z perspektywy seniorów m.in. problem nieuczciwych sprzedawców energii czy prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza siedzibą firmy, czyli np. w domu klienta.

Najbliższa edycja kampanii TAURONA skierowanej do osób starszych rozpocznie się już we wrześniu. Komunikaty TAURONA zostaną zamieszczone m.in. w prasie, radiu czy Internecie a także w punktach obsługi TAURONA.

Prawo po stronie klientów

TAURON zachęca, by klienci sprawdzali  przedstawicieli handlowych, którzy pukają do ich drzwi. Ważne jest, żeby przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów dokładnie zapoznawać się z przedstawianą ofertą. Każdemu klientowi przysługuje ponadto prawo do odstąpienia od umowy podpisanej poza lokalem sprzedawcy (np. w domu) w ciągu 14 dni - bez podawania przyczyn i bez ponoszenia konsekwencji.

Zapraszamy klientów do kontaktu, np. z infolinią TAURONA, która działa pod numerem 555 444 555.  Warto odwiedzić też specjalny serwis internetowy z informacjami i poradami, które pomogą  obronić się przed działaniami nieuczciwych sprzedawców: www.tauron.pl/stop.

Zapamiętaj

  1. To ty decydujesz, kogo wpuszczasz do domu.
  2. Upewnij się, czy osoba podająca się za pracownika danej firmy naprawdę nim jest.
  3. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie sprzedawcy, porównaj oferty i sprawdź wszystkie stawki.
  4. Przeczytaj dokładnie umowę i nie podpisuj jej pod presją czasu.
  5. Koniecznie zachowaj kopię podpisanych dokumentów.
  6. Pamiętaj, że masz 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej np. w domu.

 

Plakat.pdf

Rozmiar 6,7 MB 1928x2778 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.