TAURON Ciepło uruchamia akcję pn. #OpowiedzCieplo o sąsiedzie. W ten sposób, największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej chce zachęcić wszystkich mieszkańców, niezależnie od miejsca zamieszkania, do rozmowy i utrzymywania ciepłych relacji z sąsiadami.
TAURON Ciepło dostarcza ciepło sieciowe i ciepłą wodę tysiącom osób w aglomeracji. Przyłączenie do sieci ciepłowniczej to wspólna, często trudna decyzja angażująca sąsiadów – mieszkańców jednego budynku – dlatego ważna jest ich integracja.
Przy okazji realizacji Programu Likwidacji Niskiej Emisji, największego tego typu przedsięwzięcia przyłączeniowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, TAURON Ciepło przygotował konkurs nawiązujący m.in. do okoliczności jakie towarzyszą mieszkańcom budynku zanim podejmą wspólną decyzję o podłączeniu do sieci ciepłowniczej. #OpowiedzCieplo o sąsiedzie to zadanie konkursowe polegające na przesłaniu opisu, zdjęcia lub filmu prezentującego dobre relacje między osobami mieszkającymi po sąsiedzku. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na www.tauron-cieplo.pl.
Zaplanowana w ramach akcji, kampania w mediach lokalnych, ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że przyłączenie do sieci ciepłowniczej jest najlepszym antidotum na smog w miastach, a decyzja o przyłączeniu bardzo często zależy od porozumienia między sąsiadami jednego budynku.
TAURON od wielu lat angażuje się w działania, które wskazują na zagrożenia wynikające z niskiej emisji, a swoim klientom oferuje produkt w postaci ciepła sieciowego, który pozwala ją skutecznie likwidować. Czyste i bezpieczne ciepło sieciowe jest najlepszym sposobem wyeliminowania smogu w miastach. Przyłączenie każdego kolejnego budynku wielorodzinnego do sieci ciepłowniczej, oznacza bowiem mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.
Realizowany przez TAURON Ciepło Program Likwidacji Niskiej Emisji, który jest częścią pro-ekologicznego programu TAURONA pn. „Oddychaj powietrzem”, dotyczy najbardziej dotkniętych przez smog, miast aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Do końca 2022 roku, w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji spółka planuje przyłączyć około 1300 budynków, co stanowi łącznie około 183 MW mocy cieplnej. Łączna wartość nakładów przewidzianych na inwestycje przyłączeniowe w ramach Programu to około 250 mln zł, z czego wartość dofinansowania do 141 mln zł.
– Problem zanieczyszczenia związanego z niską emisją nie dotyczy pojedynczego miasta, ponieważ smog nie zna granic. W tym aspekcie potrzebne są konsekwentne działania wszystkich miast sąsiadujących oraz mieszkańców aglomeracji. – mówi Włodzimierz Hereźniak wiceprezes zarządu ds. handlu TAURON Ciepło
W ramach Programu, do sieci ciepłowniczej przyłączane są budynki wielorodzinne w oparciu o podpisaną umowę z zarządcą lub właścicielem. W ramach umowy, TAURON Ciepło pokrywa koszt doprowadzenia sieci do budynku wraz z kosztem wymiennika ciepła (węzła cieplnego). Po stronie odbiorców pozostaje wykonanie instalacji wewnętrznej – w tym obszarze mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie miast, które corocznie przeznaczają środki na zmiane systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne.
– W trakcie realizacji Programu Likwidacji Niskiej Emisji bardzo istotne jest uzyskanie zgody, najlepiej jednomyślnej, wszystkich mieszkańców na przyłączenie budynku wielorodzinnego do sieci. Czasami relacje między sąsiadami układają się jak w popularnym wierszu „Paweł i Gaweł”. To przekłada się na brak zdecydowania, na ewentualny proces inwestycyjny, a w konsekwencji także na zdrowie wszystkich sąsiadów, którzy muszą pozostać przy dotychczasowych nie ekologicznych źródłach ciepła. Stąd decyzja o realizacji projektu #OpowiedzCieplo, zachęcającego sąsiadów do podejmowania pozytywnych dla całej sąsiedzkiej społeczności decyzji, a przede wszystkim do utrzymywania ciepłych relacji. –– mówi Aldona Gmyrek dyrektor Departamentu Rynku TAURON Ciepło
Realizowany przez TAURON Ciepło Program Likwidacji Niskiej Emisji, ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Program Likwidacji Niskiej Emisji jest częścią programu TAURONA „Oddychaj powietrzem”.