Sposób na zieloną transformację w Europie

Transformacja energetyczna i przeciwdziałanie zmianom klimatu to dla Unii Europejskiej wielkie wyzwanie gospodarcze i społeczne. Szczególnie, że w 41 regionach wspólnoty aktywnie wydobywa się węgiel. O tym jak dokonać zmian w europejskiej energetyce, by każdy na nich skorzystał mówili eksperci na spotkaniu zorganizowanym w Brukseli przez Politico oraz Polski Komitet Energii Elektrycznej.

W europejskim sektorze węglowym oraz w sektorach zależnych pracowało w 2015 r. ok. 452 tys. osób. Zatrudnienie najbardziej skoncentrowane jest w województwie śląskim w Polsce, Yugoiztochen w Bułgarii, Severozapad i Moravskoslezsko w Czechach, Muenster w Niemczech oraz  Sud-Vest Oltenia w Rumunii. Dla tej dużej grupy zawodowej oraz dla gospodarek wskazanych krajów sposób przeprowadzenia transformacji energetycznej i odejścia od węgla jest istotny.

– Transformacja sektora energetycznego jest procesem, który wymaga czasu i pieniędzy. Radykalne rozwiązania mogą negatywnie odbić się na bezpieczeństwie dostaw energii, pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw oraz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Naszym zdaniem, na chwilę obecną, niesterowalne źródła OZE potrzebują uzupełnienia innymi źródłami, w tym sterowalnymi źródłami gazowymi i węglowymi. Wykorzystujemy je w sposób nowoczesny i wydajny - mówił w trakcie spotkania Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W zakresie klimatu i energii do roku 2030 UE planuje ograniczyć o co najmniej 40 proc. emisję gazów cieplarnianych oraz zapewnić co najmniej 27-procentowy udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii. W trakcie realizacji tych celów żaden region ani kraj ma nie być pozostawiony w tyle.

Transformacja energetyczna, szczególnie w krajach, w których węgiel odgrywa dużą rolę w miksie energetycznym,, jest bardzo wymagającym i kosztownym wyzwaniem. Dlatego zasadnym staje się pytanie, czy propozycja UE dotycząca ograniczenia funduszy spójności podkopie wysiłki regionów, aby odejść od węgla w kierunku przejścia na czystą energię?

W spotkaniu zorganizowanym przez Politico I PKEE uczestniczyli przedstawiciele UE, sektora energetycznego oraz ekolodzy. Jest to kolejny przykład trwałego zaangażowania PKEE w rozwój i przyszły  kształt europejskiej energetyki. Eksperci zgodzili się, że proces transformacji wiąże się z wysokimi kosztami i powinien być odpowiednio rozłożony w czasie, oraz uwzględniać specyfikę regionów, w których węgiel wciąż odgrywa dużą rolę w miksie energetycznym.

 

Politico.jpg

Rozmiar 57,9 kB 1024x682 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.