“Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu”, to tytuł wystawy którą przygotował Zamek Królewski na Wawelu pod patronatem TAURONA. Goście Zamku mogą odwiedzać wystawę od 13 listopada.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości TAURON oraz Zamek Królewski na Wawelu przygotował kilka projektów upamiętniających tę rocznicę: 11. Festiwal „Wawel o zmierzchu” poświęcony muzyce polskich twórców, pełne emocji i symboli widowisko multimedialne „Alchemia Światła” oraz „Wawelską kapsułę czasu” zawierającą 100 listów dzieci, która złożona została na Wzgórzu Wawelskim. Wystawa „Artysta dla Niepodległej. Dunikowski i odnowa Wawelu” jest kolejnym elementem upamiętniającym te ważne dla Polski chwile.
Wystawa odkrywa przed zwiedzającymi historię odnowy Zamku Królewskiego na Wawelu, która bezpośrednio łączyła się z odzyskaną w roku 1918 przez Polskę niepodległością. Ekspozycja przedstawia cykl rzeźb tzw. Głów Wawelskich stworzonych przez znanego polskiego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego w latach 20. XX wieku. Cykl Dunikowskiego powstał jako uzupełnienie XVI-wiecznych Głów Wawelskich, w większości utraconych w wyniku zniszczenia zamku.
Xawery Dunikowski przyczynił się do uzupełnienia tego cyklu swoimi rzeźbami, dając im twarze znanych współczesnych Krakowian - intelektualistów, artystów, polityków. W 1927 roku, przed wizytą prezydenta Ignacego Mościckiego, kilka rzeźb Dunikowskiego wraz z odzyskanymi trzydziestoma XVI-wiecznymi głowami zostało umieszczonych w stropie Sali Poselskiej Zamku.
Współpracę z rzeźbiarzem przerwano w 1928 roku, ale Głowy Wawelskie Dunikowskiego wpisują się w historię odnowy Zamku Królewskiego na Wawelu, a wystawa pozwala na poznanie tych wybitnych dzieł.
Wystawę będzie można zwiedzać do 10 lutego 2019 r.
Więcej o wydarzeniach wspieranych przez TAURON przy obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości można przeczytać na: https://media.tauron.pl/pr/410642/w-katowicach-wroclawiu-i-warszawie-tauron-w-100-lecie-odzyskania-niepo