Wyłonienie wykonawców budowy szerokopasmowego dostępu do sieci internetowej to cel przetargu ogłoszonego przez TAURON w listopadzie.
TAURON Obsługa Klienta, jako Operator Sieci Dostępowej, będzie oferował możliwie najszerszy dostęp do hurtowych usług aktywnych i pasywnych, świadczonych w oparciu o infrastrukturę sieciową oraz usługi telekomunikacyjne dla odbiorcy końcowego.
- Chcemy zaoferować naszym klientom kompleksowy zestaw produktów multimedialnych. Budowa szerokopasmowego internetu oznacza dla TAURONA zaangażowanie w bezprecedensowy program rozwoju cyfrowego Polski, a równocześnie rozszerzenie aktywności biznesowej Grupy na nowe obszary – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Sieć została zaprojektowana z uwzględnieniem już istniejącej infrastruktury energetycznej TAURON. Uwzględnia sieci niskiego i średniego napięcia, bliską odległość od światłowodów znajdujących się w punktach GPZ (czyli w stacjach elektroenergetycznych) i dostępną kanalizację teleinformatyczną. Projekt zakłada wykorzystanie dofinansowania w celu uzyskania synergii z istniejącą obecnie infrastrukturą światłowodową.
W lipcu 2018 roku, TAURON Obsługa Klienta otrzymał dofinansowanie w ramach konkursów Programu Operacyjnego Polski Cyfrowej na realizację 7 projektów na terenie obszarów: Rybnickiego, Katowickiego i Tyskiego, Oświęcimskiego, Krakowskiego C i Tarnowskiego B, Wałbrzyskiego A, Wałbrzyskiego B, Sosnowieckiego.
- Mając przed sobą tak duże wyzwanie, chcemy jak najlepiej zrealizować nasz cel, którym jest budowa przyłączeń światłowodowych na obszarach dotychczas wykluczonych. W związku z tym liczymy na budowanie pozytywnych relacji biznesowych i owocną współpracę z potencjalnymi wykonawcami. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych do składania ofert – mówi Andrzej Grochowalski wiceprezes zarządu TAURON Obsługi Klienta ds. IT.
Infrastruktura światłowodowa (FTTH) zapewni klientom indywidulanym szerokopasmowy i niezawodny transfer pomiędzy urządzeniami przesyłowymi. Sam światłowód to przezroczyste włókno szklane z tworzywem sztucznym, a przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła. Światłowód zapewnia stabilny dostęp do telefonu, telewizji i Internetu z szybkością do 1000 Mb/s. Obecnie usługami świadczonymi na sieciach światłowodowych FTTH w Polsce objętych jest jedynie około 4% abonentów.
Szczegółowe informacje o przetargu dostępne są na stronie: https://bazakonkurencyjnosci.gov.pl/publication/view/1147685