Ireneusz Czulak – na co dzień Kierownik Sekcji Utrzymania Ruchu w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach, po zwycięstwie w konkursie PRO Bono organizowanym w Grupie TAURON ruszył z cyklem spotkań na temat ciepła sieciowego z uczniami śląskich szkół.
Zwycięski projekt pn. „Czym skorupka za młodu nasiąknie - dbam o czystość powietrza; ciepło sieciowe, energia co o tym wiem" zakładał prowadzenie tzw. lekcji na żywo na temat ciepła sieciowego i energetyki zawodowej skierowanych do młodzieży ze szkół średnich, gimnazjalnych oraz starszych klas szkół podstawowych.
Projekt, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie PRO Bono dla pracowników Grupy TAURON, został zrealizowany na zasadzie wolontariatu. Jego pomysłodawcą, autorem i wykonawcą jest Ireneusz Czulak – na co dzień Kierownik Sekcji Utrzymania Ruchu w elektrociepłowni TAURON Ciepło w Czechowicach – Dziedzicach.
– Pomysł zorganizowania cyklu spotkań z młodzieżą szkół podstawowych i średnich zrodził się po to, aby dotrzeć do dzieci i młodzieży z informacjami na temat produkcji energii cieplnej i elektrycznej, wyjaśnić na czym proces ten polega, jak wpływa na nasze otoczenie i w jaki sposób TAURON Ciepło dba o środowisko – mówi Ireneusz Czulak autor i pomysłodawca projektu,
W przedsięwzięciu udział wzięło ponad 1000 uczniów z 14 szkół podstawowych i średnich z województwa śląskiego. Najważniejszym tematem spotkań była niska emisja, za którą głównie odpowiedzialne są domy prywatne opalane złej jakości paliwem.
– Ja także wiele się nauczyłem od młodzieży. Jestem podbudowany tym, jak bardzo młodym ludziom zależy na czystym powietrzu i naszym środowisku. Mam nadzieję, że będzie możliwość kontynuacji tych działań i dotarcia do młodzieży, która nie miała jeszcze możliwości poznania naszych technologii – dodaje Ireneusz Czulak.
To już II edycja konkursu PRO Bono na projekty z zakresu wolontariatu pracowniczego dla pracowników Grupy TAURON. Na wiosnę planowana jest kolejna edycja. W sumie w obu edycjach zgłoszono ponad 70 pomysłów na inicjatywy prospołeczne.