Solidne zaplecze dla młodych energetyków

Szkoły zawodowe, centra kształcenia zawodowego, zespoły szkół uczące w zawodach elektryka i energetyka - TAURON Dystrybucja współpracuje już z 28 ośrodkami edukacyjnymi w celu wspieranie kształcenia w zawodzie elektryka i energetyka. W ostatnim czasie pięć z nich zostało wyposażonych w nowoczesny sprzęt i narzędzia służące do nauki zawodu.

Od kilku lat TAURON zawiera ze szkołami zawodowymi porozumienia, określające  zasady i formy współdziałania na rzecz rozwoju edukacji zawodowej w obszarze elektroenergetyki. W ramach tej współpracy organizowane są praktyki i staże zawodowe, wyjazdy dydaktyczne, a także prelekcje i pokazy prowadzone przez kadrę techniczną TAURONA. Uczniowie mają możliwość zwiedzania obiektów energetycznych, zapoznają się z warunkami i metodami pracy w energetyce oraz otrzymują informacje na temat warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego w TAURONIE.

- Chcemy przekonać młodych ludzi, że energetyk, to zawód z przyszłością, a TAURON to  perspektywiczny pracodawca. Podejmujemy wiele działań, żeby pokazać, jak ważny jest zawód energetyka i jak dużo zależy od pracy naszych ekip monterskich. Narzędzia i technologie, które wykorzystują nasze ekipy podczas wykonywania codziennych obowiązków, są na najwyższym światowym poziomie. I na takich urządzeniach powinny kształcić się przyszli elektrycy energetycy. Wówczas młodzi ludzie po szkole, przyjdą do firmy przygotowani do profesjonalnego i bezpiecznego wykonywania zawodu - mówi Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

Jedną z form współpracy ze szkołami jest dostarczanie przez TAURON sprzętu, urządzeń i podzespołów, przeznaczonych do modernizacji pracowni, w których uczy się młodzież z klas o profilu elektrycznym.  Nie różni się on niczym od wykorzystywanego w codziennej pracy. Dzięki temu absolwenci szkoły zatrudnieni potem w branży energetycznej są lepiej przygotowani do wykonywania zawodu w rzeczywistych warunkach. Przekazywany sprzęt to między innymi rozłączniki, wyłączniki, styczniki, autotransformatory, złącza kablowo-pomiarowe, rozdzielnice, liczniki i wiele innych rodzajów urządzeń.

Na początku stycznia kolejna pracownia elektryczna wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt i wyposażenie. Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie, czyli popularna „Loretańska”, to szkoła z ogromnymi tradycjami, której absolwenci od wielu lat pracują w energetyce.

- Na najbliższe miesiące, wspólnie z TAURONEM, zaplanowaliśmy wzmocnienie działań nastawionych na promocję zawodu elektryka wśród tegorocznych absolwentów ostatnich klas gimnazjum i szkoły podstawowej oraz wśród ich rodziców. Chcemy wspierać promocję tego ważnego dla gospodarki zawodu, skierowanej do młodego człowieka wybierającego dalszą ścieżkę edukacyjną. Konieczne jest również przełamanie stereotypów i pokazanie wielu atrakcyjnych form zawodu energetyka - tłumaczy Marek Kolarski, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie.

Wcześniej, bo pod od koniec 2018 roku, sprzęt i urządzenia trafiły do innych szkół z terenu działania TAURONU: Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy, Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie.

Działania te powiązane są również z programem POWER realizowanym przez Grupę TAURON. Na początku grudnia, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zainaugurowany został Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), stanowiący ważny element w rozwiązaniu problemów rynku pracy w sektorze energetycznym. Projekt kładzie nacisk właśnie na sposoby i jakość kształcenia zawodowego młodzieży.

TD wspiera szkoły.jpg

Rozmiar 294.5 kB 1024x683 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.