2 miliardy złotych na zwiększenie pewności dostaw energii

Ponad 2 mld złotych zainwestował TAURON w 2018 roku w infrastrukturę sieciową. Zrealizowane projekty, na które składa się prawie 70 tysięcy zadań inwestycyjnych,  pozwalają na rozwój sieci na wszystkich poziomach napięć i na całym obszarze działania TAURON Dystrybucja. Wpływa to bezpośrednio na stabilność dostaw energii dla klientów spółki.  Ważnym kierunkiem działań była także automatyzacja sieci, pozwalająca przyspieszać reakcje w sytuacjach kryzysowych.

- Dystrybucja energii jest pierwszym wyborem w zakresie inwestycji. Podstawowy cel inwestycji w ten obszar to zwiększenie pewności dostaw energii elektrycznej do klientów oraz możliwość przyłączania do sieci nowych podmiotów, w tym z obszaru OZE. Z jednej strony zwiększamy więc finansowanie, z drugiej aplikujemy tam nowe rozwiązania – mówi Jarosław Broda wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

TAURON wydatkuje swoje środki w taki sposób, aby optymalnie realizować programy nastawione na wzrost niezawodności i ciągłości dostaw energii (poprawa wskaźników niezawodności SAIDI i SAIFI), co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby przerw w dostawach energii dla klientów.

Obecnie zadania inwestycyjne spółki są realizowane na podstawie „Planu inwestycyjnego na lata 2018-2020 dla TAURON Dystrybucja S.A.”. Zadania ujęte w planie obejmują inwestycje związane z podstawową działalnością operacyjną spółki, a ich cel to przede wszystkim realizacja umów o przyłączenie, zapewnienie bezpieczeństwa i jakości dostaw energii elektrycznej, efektywności funkcjonowania sieci dystrybucyjnej, ograniczanie strat energii oraz rozwój nowych technologii.

- Plan inwestycyjny, to rodzaj mapy wyznaczającej kierunki działania spółki na następne lata. Przygotowując nasze inwestycje analizujemy stan sieci, potrzeby klientów, ale również prognozujemy możliwości rozwoju poszczególnych obszarów regionu w perspektywie następnych lat – powiedział Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja S.A.

Przykładem takiego lokalnego zadania, które w istotny sposób wpływa na rozwój regionu, jest przyłączenie do sieci Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku w 2018 r. Rozpoczęcie działalności przez Ośrodek wymagało po stronie energetyki wymiany transformatorów 110/15kV, budowy linii kablowej 15kV o długości około 9 km i modernizacji pól średniego napięcia w Głównym Punkcie Zasilania (GPZ). Całkowita wartość zrealizowanego w latach 2017-2018 zadania wyniosła  ponad 11 mln zł.

Inne kluczowe inwestycje segmentu dystrybucji zakończone w 2018 roku to m.in. modernizacja rozdzielni 110kV w stacji 110/20/6kV SE Brynów – projekt związany ze zwiększeniem bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego; budowa napowietrznej stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Stróża – inwestycja zwiększyła bezpieczeństwo dostaw energii odbiorców zlokalizowanych na terenach gmin Dobra, Jodłownik, Tymbark i Mszana Dolna oraz modernizacja linii 110 kV Siersza – Olkusz.

W minionym roku priorytetem TAURON Dystrybucji było zapewnienie rezerwowego zasilania podczas awarii oraz skracanie ciągów liniowych, co zmniejsza spadki napięć na końcach obwodów. Spółka intensywnie poszukuje i wdraża technologie, które są odporne na wpływ otoczenia, w tym szczególnie na zjawiska atmosferyczne. Celem tych działań jest zmniejszenie liczby awarii i przerw w dostawach energii dla klientów. Temu celowi również służy, prowadzona na szeroką skalę, modernizacja obiektów i urządzeń o przestarzałej konstrukcji, które mają podwyższone koszty eksploatacji i prowadzenia ruchu sieci oraz mniejszą niezawodność w zakresie dostaw energii.

Część inwestycji TAURON Dystrybucji ukierunkowana jest na przyłączenie nowych produkcyjnych podmiotów gospodarczych, często zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych. Takie działania miały miejsce w ubiegłym roku w przypadku budowy stacji 110/20kV wraz z powiązaniami liniowymi 110kV i 20kV służącymi przyłączeniu Zakładu Produkcyjnego Mercedes na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Tak duże zadania inwestycyjne są rozłożone w czasie i obecnie realizowane również na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w Biskupicach Podgórnych, gdzie przygotowywana jest infrastruktura energetyczna do przyłączenia zakładu LG Chem.

W działaniach inwestycyjnych TAURONA pojawiają się też nowe wyzwania. Przykładem może dostosowywanie sieci do przyłączenia coraz większej liczby mikroinstalacji, które oddają energię do sieci spółki.  Drugi ważny obszar z zakresu nowych technologii, który wpływa na podejmowane decyzje inwestycyjne, to konieczność stworzenia warunków technicznych do wdrażania sieci inteligentnych (SMART).

 

 

TAURON - pogotowie energteyczne.jpg

Rozmiar 926.2 kB 2263x1511 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.