Z powodzi ratuj jeża

Jeże dobrze pływają i jakiś czas potrafią przebywać w chłodnej wodzie, jednak żaden organizm stałocieplny długo nie przetrwa w trudnych warunkach. Podtopienie, powódź, rozlewisko to zagrożenia dla tego zwierzęcia. Jak ratować jeża, który dryfuje w zimnej wodzie? Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, opiekun jeży, radzi, jak pomóc tym zwierzakom.

Trudno jest wypatrzeć ruch w mętnej wodzie czy błocie po powodzi, zwłaszcza gdy zwierzątko jest małe i w kolorze otaczającego błota, jednak odrobina spostrzegawczości i dobrej woli przynosi zdumiewające efekty.

Gdy znajdziemy wychłodzonego jeża, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Obmyj z brudu - do tego celu należy wykorzystać wodę o temperaturze ok 36st. C (czyli jak do kąpieli niemowlęcia). To ma być krótka, ciepła kąpiel. Jeża najlepiej jest włożyć do brodzika lub wanny i spłukać największy brud.
  • Osusz - po kąpieli osuszamy jeża ręcznikiem papierowym (nie używaj suszarki!).
  • Połóż jeża na ciepłe podłoże - może to być podłoga z ogrzewaniem podłogowym lub mata grzewcza, ewentualnie poduszka elektryczna załączona tylko na “1” . Dobrym rozwiązaniem może też być termofor zrobiony z plastikowych butelek wypełnionych wodą o temperaturze 40st.C owiniętych ręcznikiem.
  • Przystawka – jeż w wodzie stracił dużo energii, na początku trzeba podać mu wodę miodową. Przepis na wodę miodową - 1/2 szklanki ciepłej wody, 1 kopiasta łyżeczka miodu, do tego szczypta soli. Całość mieszamy do pełnego rozpuszczenia. Ewentualnie można też podać gotową glukozę w saszetkach (do kupienia w aptece).
  • Posiłek - Dopiero gdy zwierzątko ogrzeje się i napije się wody miodowej można podać łyżeczkę pokarmu kociego miękkiego. Zastępczo możemy podać odżywkę dla niemowląt - drobno przetarte samo mięso (bez żadnych dodatków). Stopniowo można podawać zwierzęciu większą ilość kociego pokarmu miękkiego i wodę.
  • Lokum – jeża umieść w bezzapachowym plastikowym, drewnianym lub kartonowym pudełku. Nie może to być pudełko po chemikaliach.
  • Pomoc fachowa – jeśli jeż jest w kiepskim stanie, nie ma apetytu, jest zraniony trzeba poszukać fachowej pomocy weterynarza bądź specjalnych ośrodków pomagającym jeżom.

Piotr Gleńsk, w zimie 2018/2019 pomógł 16 jeżom odzyskać pełnię sił. Wiosną jeże wróciły do swojego środowiska naturalnego. Piotr Gleńsk to także konstruktor schronisk dla tych zwierzaków.

Nie wiesz jak pomóc jeżowi? Dzwoń:

505 140 960 Ośrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży" w Kłodzku

606 950 949 Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Skierdach pod Warszawą

Piotr+Gleńsk+i+jego+podopieczni.JPG

Rozmiar 6,8 MB 4000x6000 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.