W ostatnich tygodniach TAURON, korzystając z pomocy swojego pracownika Piotra Gleńska, przeprowadził kampanię informacyjną przypominającą zasady pomocy jeżom latem.
Prelekcje o pożytkach płynących z tuptania kolczastych zwierzaków zostały wygłoszone w szkołach we Wrocławiu, Mętkowie, Zabrzu i Rybniku. TAURON podjął także szereg działań komunikacyjnych. Jeż to bowiem zwierzę chronione i pożyteczne. W ciągu jednej nocy dorosły osobnik potrafi spałaszować 100-150 gr larw, robaków, pająków, gryzoni, pędraków i ślimaków. Porównując apetyt jeża do człowieka to dorosły mężczyzna musiałby zjeść 10-12 kg wołowiny.
Kilka rad jak pomóc jeżom w upałach:
- Oczko wodne, to dla jeża śmiertelna pułapka – spragniony zwierz starając się zbliżyć do lustra wody ześlizguje się z folii, z której jest zbudowane oczko i nie mogąc się wykaraskać z opresji najpierw słabnie, a potem tonie. Wyposaż oczko wodne w kratkę, tak by każdy kolczasty czworonóg miał szansę o własnych siłach opuścić oczko po zaspokojeniu pragnienia.
- Nie zostawiaj za sobą puszek i słoików – ciągle głodny jeż może wejść do takiej pułapki i nigdy już z niej nie wyjść.
- W ogródku nie używaj trucizn na ślimaki, jeż chętnie spożywa brzuchonogi i sam może się zatruć.
- Zerknij na pułapki architektoniczne w twoim otoczeniu. Wyposażenie kratki ściekowej czy kanalizacyjnej w
- Płot może uwięzić wszędobylskiego jeża. Jeśli nie ma przeciwskazań zrób otwory w pobliżu ziemi tak by jeż bezpiecznie mógł odwiedzić Twojego sąsiada.
- Wystaw miseczkę z wodą dla jeża. Czasem, szczególnie w miastach, trudno jeżowi znaleźć wodę.
- Jeśli widzisz dorosłego osobnika, który energicznie gdzieś tupta zostaw go w spokoju, to może być matka, która maszeruje karmić swoje potomstwo.
- NIGDY nie karm jeża mlekiem – laktoza w mleku jest niestrawna dla jeży, może bardzo zaszkodzić a nawet zabić jeża.