Jeżowi ulga w upale

W ostatnich tygodniach TAURON, korzystając z pomocy swojego pracownika Piotra Gleńska, przeprowadził kampanię informacyjną przypominającą zasady pomocy jeżom latem.

Prelekcje o pożytkach płynących z tuptania kolczastych zwierzaków zostały wygłoszone w szkołach we Wrocławiu, Mętkowie, Zabrzu i Rybniku. TAURON podjął także szereg działań komunikacyjnych. Jeż to bowiem zwierzę chronione i pożyteczne. W ciągu jednej nocy dorosły osobnik potrafi spałaszować 100-150 gr larw, robaków, pająków, gryzoni, pędraków i ślimaków. Porównując apetyt jeża do człowieka to dorosły mężczyzna musiałby zjeść 10-12 kg wołowiny.

Kilka rad jak pomóc jeżom w upałach:

  1. Oczko wodne, to dla jeża śmiertelna pułapka – spragniony zwierz starając się zbliżyć do lustra wody ześlizguje się z folii, z której jest zbudowane oczko i nie mogąc się wykaraskać z opresji najpierw słabnie, a potem tonie. Wyposaż oczko wodne w kratkę, tak by każdy kolczasty czworonóg miał szansę o własnych siłach opuścić oczko po zaspokojeniu pragnienia.
  2. Nie zostawiaj za sobą puszek i słoików – ciągle głodny jeż może wejść do takiej pułapki i nigdy już z niej nie wyjść.
  3. W ogródku nie używaj trucizn na ślimaki, jeż chętnie spożywa brzuchonogi i sam może się zatruć.
  4. Zerknij na pułapki architektoniczne w twoim otoczeniu. Wyposażenie kratki ściekowej czy kanalizacyjnej w
  5. Płot może uwięzić wszędobylskiego jeża. Jeśli nie ma przeciwskazań zrób otwory w pobliżu ziemi tak by jeż bezpiecznie mógł odwiedzić Twojego sąsiada.
  6. Wystaw miseczkę z wodą dla jeża. Czasem, szczególnie w miastach, trudno jeżowi znaleźć wodę.
  7. Jeśli widzisz dorosłego osobnika, który energicznie gdzieś tupta zostaw go w spokoju, to może być matka, która maszeruje karmić swoje potomstwo.
  8. NIGDY nie karm jeża mlekiem – laktoza w mleku jest niestrawna dla jeży, może bardzo zaszkodzić a nawet zabić jeża.

 

jezyk.JPG

Rozmiar 106,7 kB 877x555 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.