Na terenie Elektrowni Łagisza, będącej częścią Grupy TAURON zakończyła się rozbiórka chłodni kominowych, które pracowały od lat sześćdziesiątych XX w. Obiekty te były przestarzałe i nie można z nich było dłużej korzystać. Wiosną tego roku, w marcu i maju, dwie chłodnie kominowe Elektrowni Łagisza zostały zamienione w sterty gruzu w wyniku zaplanowanej serii wybuchów. Po kilku miesiącach uprzątniętą stertę poprzetykaną stalą zbrojeniową. Łącznie usunięto 4000 metrów sześciennych zbrojonego betonu.
System kamer obserwował wielkie porządki po wyburzeniu.
Poniżej link do filmu pt.: „Wielkie sprzątanie”.
Wyburzenie chłodni kominowych z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku było skutkiem wyłączenia z eksploatacji pięciu 120 MW bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały już norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Obiekty, ze względu na swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.
Wycofywane z eksploatacji bloki 120 MW zastąpione zostaną jednym blokiem o mocy 910 MW, który powstaje w Jaworznie. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie – jej sprawność wyniesie 49,5%, podczas gdy sprawność bloków 120 MW wynosi około 33%. W porównaniu do bloków klasy 120 MW emisje SO2 i NOx będą niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31%.
Elektrownia Łagisza ma swoją siedzibę w Będzinie i jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny.