Buszujące w parku

Pięć uratowanych jeży zaczęło buszować we Wrocławiu. Zwierzaki przeszły kilkutygodniową rehabilitację u pracownika TAURON Piotra Gleńska i po odzyskaniu pełni zdrowia wróciły tam gdzie ich miejsce, do parku. Start w samodzielne życie ułatwia specjalny domek, w którym zamieszkają przedstawiciele gatunku Erinaceus. We Wrocławiu dodatkowo odbyły się dwa wydarzenia: wykład i wystawa.

Trzy lata temu TAURON ogłosił konkurs dla swoich pracowników, w którym szukano pomysłów na wsparcie społeczności lokalnych. Piotr Gleńsk ze spółki TAURON Dystrybucja zgłosił marzenie – chciał budować domki dla jeży, które przechodzą rehabilitację w jego domu. Dziś to marzenie materializuje się w ogrodach i parkach południowej Polski. W tym roku odratowane zwierzęta zostały wypuszczone na wolność w Zabrzu, Opolu i Wrocławiu i zamieszkały w komfortowych warunkach. We Wrocławiu domek trafił w najbardziej zaciszną część Parku Tysiąclecia.

Domki jeżowe mają wymiary 130cm x 58cm u podstawy i są zbudowane ze spienionego, bardzo twardego styropianu - styroduru. Dwa długie tunele wejściowe skutecznie zabezpieczają wnętrze przed intruzami takimi jak: psy, kuny czy lisy. Mają też dodatkowy walor - zapewniają właściwą wentylację wewnątrz. Mieszkaniec tej budowli ma solidne schronienie.

Jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie, takie jak myszy czy nornice, larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników takich jak m.in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie roznoszą. Na terenie Polski występują dwa gatunki jeża: zachodni i wschodni. To zwierzę świetnie czuję się w parku, ogrodzie i lesie. Dorosły jeż w ciągu kilku godzin potrafi zjeść 100-150 gramów pokarmu, odpowiada to 10-12 kg, które musiałby spożyć dorosły mężczyzna.

Samochody, mechanizacja prac rolniczych i ogrodowych, pułapki architektoniczne – to tylko część listy zagrożeń dla jeża. Piotr Gleńsk, pracownik TAURON Dystrybucja, od lat pomaga kolczastym zwierzakom. Dzięki współpracy z przychodnią weterynaryjną Szwarc&Sobik z Rybnika trafiają do niego jeże wymagające rehabilitacji. Dotychczas z azylu w domu pana Piotra skorzystało ponad czterdzieści ogrodowych drapieżników!

O tym, jak człowiek i jeż mogą żyć w przyjaźni opowiedzą pracownicy TAURONA, na co dzień pomagający tym zwierzętom. Zapraszamy na wykład „Jeż w mieście”. Odbędzie się on 20 września, o godzinie 17.00, w budynku E Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu przy ul. Komandorskiej 118-120.

Wystawę pt.: „Jeż MegaZwierz” składającą się z 24 posterów można zobaczyć na Placu Solnym we Wrocławiu, jest ona zachętą do pomagania tym sympatycznym zwierzakom.

IMG_20190920_111113_resized_20190920_113658387.jpg

Rozmiar 1,1 MB 2304x1136 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.