Jaś się uczy, żeby Jan pracował w TAURONIE

Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Gliwicach otrzymał dziś kompleksowo wyposażone laboratorium do projektowania 3D. Wyposażenie pracowni to element długoletniej współpracy Grupy TAURON z jedną z najlepszych szkół średnich w południowej Polsce.

- Ostatnie lata to zmiany na rynku pracy, zmiany zachowań pracodawców. TAURON jest bardzo aktywny, wspiera działania szkoły oraz pomaga podnosić kompetencje uczniów wzbogacając proces edukacyjny. Dzięki współpracy z wielkim przemysłem nasi absolwenci są poszukiwanymi na rynku fachowcami. Nasza współpraca przebiega wzorcowo, firma realizuje swoją długofalową strategię, której częścią jest współpraca z jednostkami edukacyjnymi. Oby jak najwięcej takich firm - podsumowuje współpracę, Janusz Magiera, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Gliwicach.

Laboratorium zostało wyposażone w wysokiej jakości drukarkę 3D do drukowania najbardziej skomplikowanych, wielomateriałowych projektów, skaner do modelowania 3D oraz szybkiego prototypowania, dużą tablicę magnetyczną, nowoczesny projektor full HD, ergonomiczny monitor biznesowy QHD oraz filamenty i materiały eksploatacyjne.

Praca z użyciem drukarki 3D rozpoczyna się od pracy z komputerem. Projekt jest tworzony wirtualnie, by później zmaterializować się w drukarce. Są tylko dwa ograniczenia: pierwszy to wyobraźnia, drugi - możliwości techniczne urządzenia. Dzięki urządzeniom podarowanym przez TAURON uczniowie oprócz praktycznej nauki projektowania 3D mogą dotknąć efektów swojej pracy.

- Potrzebujemy stałego dopływu wykształconych fachowców, którzy swoimi kompetencjami pomogą nam przejść proces transformacji energetyki. Dlatego już dziś inwestujemy w proces edukacyjny, by jego efektem byli fachowcy na jakich nam zależy. Mamy nadzieję, że młodzież będzie korzystała z naszych laboratoriów, by za kilka lat zasilić nasze szeregi – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

W najbliższej dekadzie po pracownikach odchodzących na emerytury może pojawić się luka kompetencyjna sięgająca aż 4,5 tysiąca fachowców. By temu zapobiec, TAURON wspiera i rozwija szkolnictwo zawodowe, korzystając z innowacyjnych modeli kształcenia

Dotychczasowe efekty współpracy TAURONA i Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych (ZSTI) to:

  • staże szkoleniowe, wykłady i wycieczki zawodowe dla kadry pedagogicznej,
  • czterotygodniowe praktyki zawodowe dla uczniów, w tym konkurs "Praktykant Roku",
  • edukacyjne wycieczki do stacji energetycznych dla uczniów klas elektrycznych,
  • szkolenia z kompetencji miękkich połączone z warsztatami nt. negocjacji i rozmów kwalifikacyjnych,
  • udział pracowników Grupy TAURON w "Dniach Otwartych" szkoły - promocja zawodów elektrycznych i informatycznych, konkursy wiedzy,
  • warsztaty dotyczące rynku pracy w branży IT dla uczniów klas w zawodzie technik informatyk.

Klasy, którym patronuje TAURON, liczą łącznie 300 uczniów. W XXI Rankingu Perspektyw Technikum nr 1 z ZSTI w Gliwicach po raz szósty otrzymało prestiżowy laur "Złotej Szkoły". W Rankingu Techników 2019 szkoła ta zajęła pierwsze miejsce w województwie śląskim, a w Rankingu Maturalnym Techników 2019 również zdobyła pierwsze miejsce w województwie śląskim.

W tym roku uczniowie dwóch innych szkół również otrzymali od TAURONA nowoczesne laboratoria. Zespół Szkół Technicznych „Mechanik" z Jeleniej Góry otrzymał laboratorium, w skład którego wchodzą  dwa stanowiska pomiarowe do turbiny Peltona i poziomej turbiny wiatrowej uzbrojone dodatkowo w komputer przenośny z dedykowanym oprogramowaniem, jak również specjalistyczne mierniki cyfrowe do realizacji zadań diagnozująco-oceniających. Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych otrzymał z kolei laboratorium wyposażone w dwumodułowy zestaw do nauki instalacji i eksploatacji inteligentnych domów, a także stanowiska dydaktyczne związane z automatyką przemysłową.

IMG_20191024_113232_resized_20191024_113324314.jpg

jpg 195.3 kB 1152x568 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.