TAURON Polska Energia powołał Radę Naukową, której głównym zadaniem będzie wsparcie w określaniu kierunków działań innowacyjnych Grupy. Rada będzie organem doradczym i opiniotwórczym przede wszystkim dla prac z obszaru badań, rozwoju i innowacji.
- Rada Naukowa będzie organem eksperckim, weryfikującym i proponującym długoterminowe kierunki rozwoju Grupy TAURON, w tym również kierunki zmian Strategicznej Agendy Badawczej – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. - Doświadczenie Rady będzie istotne także przy współpracy z naszym otoczeniem biznesowym, szczególnie w zakresie oceny stopnia innowacyjności proponowanych inicjatyw oraz ich technicznych aspektów – dodaje wiceprezes TAURONA.
W skład Rady Naukowej TAURONA weszli uznani eksperci, od wielu lat związani z europejskim sektorem energetycznym. Jej przewodniczącym został prof. Waldemar Skomudek, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, który będzie zajmował się kwestiami związanymi z sieciami dystrybucyjnymi.
Za tematykę zmian w konwencjonalnej energetyce wielkoskalowej, szczególnie w zakresie efektywności produkcji i ograniczenia wpływu na środowisko, będzie odpowiadał w Radzie prof. Tadeusz Chmielniak, wykładowca Politechniki Śląskiej i jej były rektor, a prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej, z uwagi na swoje doświadczenie będzie zajmował się kwestiami dotyczącymi regulacji i ustawodawstwa energetycznego.
W Radzie zasiądą również prof. Zbigniew Hanzelka z Instytutu Automatyki Napędu i Urządzeń Przemysłowych AGH, który będzie odpowiadał za tematykę zarządzania infrastrukturą sieciową, ze szczególnym uwzględnieniem jakości energii i niezawodności jej dostaw oraz prof. Lothar Kroll z Instytutu Fraunhofera, który będzie zajmował się obszarem wykorzystania innowacyjnych technologii i materiałów w energetyce.
Rada Naukowa TAURONA jest odpowiedzią na wyzwania dynamicznie zmieniającego się otoczenia, w którym funkcjonuje sektor energetyczny, a także na rozwijający się w Grupie model Open Innovation, zakładający otwarte podejście do współpracy z partnerami ze środowiska naukowego, badawczego czy startupowego.