Startupy testują w TAURONIE

Osiem startupów testowało w TAURONIE działanie swoich projektów w ramach KPT ScaleUP. Wybrane rozwiązania firma chce przełożyć na codzienną działalność operacyjną. W całym programie prowadzonym przez Krakowski Park Technologiczny od 2018 roku do TAURONA trafiło ponad 200 rozwiązań.  

Prace startupów są finansowane z funduszy publicznych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu ScaleUp. Jednym z operatorów programu jest Krakowski Park Technologiczny.

- W dwóch zakończonych już rundach akceleracyjnych koncentrowaliśmy się między innymi na rozwiązaniach z obszaru internetu rzeczy oraz takich, które pozwolą usprawnić naszą obsługę klienta. To ważne dla TAURONA, który dostarcza energię elektryczną i obsługuje ponad 5,5 miliona klientów – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. W trzecim naborze zgłosiły się do nas startupy zajmujące się m.in. monitorowaniem pracy maszyn, zabezpieczeniem sieci energetycznych, czy przemysłowym Internetem rzeczydodaje Zimnoch.

Podczas pierwszych dwóch naborów eksperci TAURONA przeanalizowali 110 rozwiązań, w trzecim naborze do firmy trafiło kolejnych 101 rozwiązań. Zaprezentowane przez startupy technologie pod kątem możliwości ich wdrożenia, potencjalnej skalowalności biznesu, przewag konkurencyjnych analizowało 40 ekspertów z wielu obszarów działalności – od wytwarzania i dystrybucji energii przez sprzedaż i obsługę klienta po badania i rozwój oraz wdrażanie nowych biznesów.

Duży potencjał w rozwoju obsługi klienta ma Chatbot, rozwijany przez startup Roboticon. Podczas sześciomiesięcznej akceleracji startup pracował nad rozwojem nowego kanału komunikacji dla klientów Grupy. Chatbot to nie tylko nowa forma kontaktu, ale również asystent, który podczas pilotażu ułatwiał klientom odnalezienie interesujących ich informacji w portalu tauron.pl. Chatbot wspierał także klientów m.in. podczas pierwszego kontaktu zastępując w niektórych sytuacjach konsultanta, w procesie podpisywania i przepisywania umów czy podczas zakupu instalacji fotowoltaicznych.

TAURON testował rozwiązanie Roboticonu podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa, gdy po zamknięciu stacjonarnych Punktów Obsługi Klienta, cały ruch został przekierowany do kanałów zdalnych, a spółka obsłużyła w tym czasie ponad milion klientów.

Nad rozwojem narzędzia służącego do zarządzania siecią inteligentnych urządzeń i czujników IoT rozmieszczonych w infrastrukturze miejskiej TAURON pracował ze startupem Nanobots Software. System ten umożliwia zdalne zarządzanie tymi urządzeniami, a także analizę parametrów, takich jak temperatura, wilgotność, czy poziom zanieczyszczenia powietrza, które otrzymywane są z rozmieszczonych w mieście czujników i urządzeń.

Krakowski startup Seedia, działający w obszarze smart city, przygotował i dostarczył z kolei elementy małej architektury miejskiej m.in. inteligentne infokioski oraz kosze na śmieci. Pierwsze są nośnikiem informacji, pozwalając na wyświetlanie komunikatów dla mieszkańców miast w zależności od bieżącej sytuacji oraz potrzeb służb miejskich i mieszkańców dotyczących m.in. warunków pogodowych, rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, czy informacji o wydarzeniach organizowanych w mieście. Kosze na śmieci ułatwiają z kolei prace służbom miejskim przekazując informujące o stanie ich zapełnienia.

KPT ScaleUp jest jednym z dziesięciu akceleratorów wybranych przez PARP, których zadaniem jest wsparcie rozwoju łącznie ponad 400 startupów. Każda młoda spółka może liczyć na wsparcie finansowe z puli środków publicznych w wysokości do 200 tys. zł na prace nad rozwiązaniem oraz do 50 tys. zł na usługi doradcze i mentorskie.

Dotychczas TAURON, poza KPT ScaleUp, zaangażował się również w programy akceleracyjne PilotMaker oraz Elektro ScaleUp. Kontynuując kooperację ze środowiskiem startupowym, Grupa udostępniła w maju ubiegłego roku własną platformę - TAURON Progres.

Udział w programach akceleracyjnych oraz budowa własnej platformy dla startupów służy poszukiwaniom podmiotów, których technologie odpowiadają na wyzwania zdefiniowane w Strategicznej Agendzie Badawczej Grupy TAURON.

TAURON Progres to program akceleracyjny umożliwiający szybkie przedstawienie rozwiązania ekspertom TAURONA, bez oczekiwania na otwarcie naboru zgłoszeń. Podstawowym wsparciem, na jakie mogą liczyć innowatorzy jest przetestowanie i walidacja rozwiązań na infrastrukturze Grupy.

Współpraca w programie TAURON Progres umożliwia zdobycie doświadczenia w pracy z rzeczywistą, funkcjonująca infrastrukturą energetyczną, czy klientami Grupy. Test oraz walidacja produktu w warunkach rzeczywistych to bezcenne doświadczenie dla firm rozwijających innowacyjne produkty.

831DCDAE-2AB5-4116-856E-17E68CEB7E8C.jpeg

Rozmiar 459.4 kB 1024x512 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.