TAURON wyemituje na polskim rynku obligacje o wartości 1 mld złotych zł na transformację energetyczną Grupy. Jest to pierwsza w Polsce emisja obligacji Zrównoważonego Rozwoju. Środki pozyskane z tej operacji zostaną przeznaczone na przyspieszenie realizacji Zielonego Zwrotu TAURONA. Firma zakłada, że do 2030 roku będzie produkować ponad 65 proc. energii w oparciu o odnawialne źródła energii.
TAURON podjął decyzję o emisji 5-cioletnich obligacji o wartości 1 mld zł, które zostaną objęte przez inwestorów krajowego rynku finansowego. Emisję obligacji zaplanowano na 30 października 2020 roku, a w realizację przedsięwzięcia zaangażowane jest konsorcjum banków: Santander Bank Polska jako prowadzący księgę popytu oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Bank Polska Kasa Opieki oraz Erste Group Bank jako współprowadzący księgę popytu.
– Środki uzyskane z obligacji będą jednym z motorów napędowych Zielonego Zwrotu TAURONA. Zależy nam przede wszystkim na zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwórczej i szybkim ograniczeniu emisji CO2. Nasz plan przewiduje, że w perspektywie 2030 roku redukcja emisji sięgnie ponad 50 procent. Emisja obligacji to kolejny krok w budowie zdywersyfikowanego finansowania działalności niewęglowej Grupy - mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Środki finansowe z emisji zostaną przekazane przede wszystkim na projekty wiatrowe, fotowoltaiczne oraz inwestycje przyłączeniowe. Elementem kluczowym jest tu ograniczenie emisyjności CO2. W perspektywie 2030 roku TAURON chce produkować ponad 65 proc. energii z OZE, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. Do 2025 r. rozbuduje bazę farm fotowoltaicznych do 300 MW oraz farm wiatrowych na lądzie o kolejne 720 MW (w tej chwili firma dysponuje mocą 380 MW zainstalowaną w technologii wiatrowej).
- Warto również zaznaczyć, że warunki emisji niniejszych obligacji zawierają innowacyjną formułę obligującą TAURON do spełnienia określonych zobowiązań w zakresie redukcji emisyjności i wzrostu udziału OZE w wytwarzaniu energii. To pokazuje, że nasza strategia to nie tylko zapisy, ale przede wszystkim realne działania które prowadzą do wyznaczonych celów – mówi Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. finansów TAURON Polska Energia. – Cieszymy się, że na polskim rynku są instytucje finansowe wspierające TAURON w tej drodze – dodaje.
Zobowiązania te zostały sprecyzowane wprowadzeniem wskaźników zrównoważonego rozwoju do warunków emisji obligacji: wskaźnik redukcji emisji CO2 (średniorocznie o 2%) oraz wskaźnik zwiększenia mocy w OZE (średniorocznie o 8%).
- Wspomniana emisja obligacji na atrakcyjnych warunkach cenowych i bez kowenantów finansowych to kolejny dowód zaufania inwestorów do Grupy TAURON i potwierdzenie wiarygodności oraz stabilności finansowej Grupy na polskim rynku energetycznym – co cieszy nas szczególnie w tak trudnym obecnie okresie pandemii i ograniczonego zaufania rynku do emitentów – dodaje Marek Wadowski.
- Dziś trudno wyobrazić sobie zrównoważony rozwój bez zrównoważonych finansów. Dlatego Santander Bank Polska intensywnie angażuje się w procesy wspierające i determinujące zieloną transformację przedsiębiorstw, czego wynikiem było m.in. podjęcie decyzji o wycofaniu się z finansowania inwestycji opartych na węglu. Jednocześnie jesteśmy partnerem zmian w biznesie oferując firmom, jako pierwszy bank w Polsce, finansowanie powiązane z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju. Taka forma finansowania definiuje nowoczesny biznes przynosząc korzyść dla środowiska - komentuje Aleksander Piniński, dyrektor ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej w Santander Bank Polska.
Transformacja TAURONA
TAURON już dziś jest właścicielem dziewięciu farm wiatrowych. W ubiegłym roku firma kupiła pięć farm wiatrowych w północnej Polsce, dzięki czemu zwiększyła moc zainstalowaną w technologii wiatrowej do 380 MW.
Firma posiada też 34 hydroelektrownie zlokalizowane na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. Ich łączna moc wynosi 143 MWe.
W tym roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu TAURON PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Farmy powstaną na terenach poprzemysłowych należących do TAURON Wytwarzanie.
Innym przykładem proekologicznych inwestycji TAURONA jest budowa elektrowni fotowoltaicznych Choszczno I i Choszczno II, składających się docelowo z dziesięciu farm o łącznej mocy 12 MW. Choszczno I jest już na etapie budowy, a Choszczno II blisko ukończenia dokumentacji projektowej. Realizacja projektów ma charakter kompleksowy.