Niezwykła historia Szczerbca w komiksie

Zamek Królewski na Wawelu i TAURON wydali komiks „Karolina i Karol na Wawelu. Tajemnica miecza”. Wydawnictwo przedstawia niezwykłą historię Szczerbca, miecza koronacyjnego królów polskich, w której odbijają się fascynujące i trzymające w napięciu dzieje Wawelu.

Pomysł stworzenia komiksu realizuje idee Wawelu Otwartego. Zależy nam, by za pośrednictwem odważnej, raczej nie kojarzonej z Wawelem formy wydawniczej docierać do jak najszerszej grupy odbiorców, przekazywać wiedzę o historii i zbiorach Zamku. Cieszymy się, że projekt został wsparty przez TAURON, partnera głównego wydarzenia „Tydzień Patriotyczny”. To udany efekt naszej współpracy – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wydarzenia zaproponowane w ramach „Tygodnia patriotycznego” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Za pośrednictwem mediów społecznościowych wydarzenia te śledziło 75 tysięcy osób, ponad 10 tysięcy wzięło udział w konkursie historycznym, a blisko 13,5 tys. wysłuchało koncertu z Sali Kolumnowej Zamku transmitowanego na żywo on-line. Sukcesem była również akcja oddawania krwi.

- W tym roku, w dziesiątą rocznicę współpracy z Wawelem, rozszerzyliśmy zakres naszych działań. Zachęcaliśmy do oddawania krwi dla potrzebujących. To pokazuje, że chcemy być blisko ludzi, pomagać zwłaszcza w tym trudnym okresie. Jestem dumny, że udało się zebrać ponad 245 litrów krwi – podkreśla Rafał Soja, prezes zarządu TAURON Sprzedaż. - Mam nadzieję, że dalsza współpraca TAURONA z Zamkiem Królewskim na Wawelu będzie równie owocna oraz nastawiona na wspieranie zarówno lokalnej społeczności jak i polskiej kultury – dodaje Rafał Soja.

Autorzy „Tajemnicy miecza” Artur Wabik i Marcin Wierzchowski, zabierają czytelników – razem z bohaterami komiksu: Karoliną i Karolem - w czasy XIV, XVI oraz XVIII wieku. Przewodnikiem po pełnej przygód podróży jest znany kustosz. To on odkryje przed nimi tajemnice cennego miecza.

Ile w tym prawdy? Jak wiele faktów kryje się w legendach? Czy wędrówka w czasie pomoże zrozumieć historię? Zapraszamy do lektury. Komiks można kupić za pośrednictwem strony internetowej:

https://wawel.krakow.pl/sklep/kategoria/wydawnictwa

To wspaniały prezent na święta, nie tylko dla najmłodszych.

59AB40F7-0517-454E-AE64-C957CE3C6098.jpeg

jpeg 447.9 kB 1201x801 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.