TAURON pomaga w porządkowaniu bocianich gniazdach

Ponad 2200 bocianich gniazd znajduje się na słupach energetycznych należących do TAURONA. Energetycy dbają o nie szczególnie zimą, kiedy ptaków nie ma w Polsce, a przy gniazdach można wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i oczyszczające. Zakres robót jest ściśle związany z cyklem życia ptaków oraz potrzebą zapewnienia bezpiecznej pracy sieci elektroenergetycznej.

Dziećmarów to mała wieś w woj. opolskim w powiecie głubczyckim. To właśnie tu w ostatnich dniach minionego roku energetycy z TAURONA zadbali o gniazdo zlokalizowane na słupie niskiego napięcia, przy jednym z miejscowych domów.

W całym woj. opolskim na naszej infrastrukturze znajduje się ponad 450 bocianich gniazd. Dla ptaków takie miejsce ich budowy jest bardzo komfortowe, bo chroni je skutecznie przed drapieżnikami. Kiedy jednak przerośnięte i ważące kilkaset kilogramów gniazda mogą spowodować awarie sieci energetycznych, musimy interweniowaćmówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

Bocianie gniazdo, budowane przez lata może ważyć nawet kilka ton. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie ich z nadmiaru budulca, poprawianie konstrukcji i wynoszenie na specjalne stalowe platformyponad przewody energetyczne. Zapewnia to bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjną pracę sieci energetycznej.

Eksperckie wsparcie Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska

Do współpracy przy opiece nad ptakami spółka stara się pozyskać ekspertów w zakresie ochrony środowiska oraz ornitologów. W grudniu 2020 r. zawarte zostało porozumienie o współpracy na rzecz bocianów pomiędzy TAURON Dystrybucja, a RDOŚ w OpoluWcześniej takie umowy zostały podpisane z Regionalnymi Dyrekcjami w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. W ten sposób na konsultacje i wsparcie regionalnych ekspertów spółka może liczyć na całym obszarze swojego działania.

Współpraca z TAURON Dystrybucja jest dla Dyrekcji Ochrony Środowiska ważna, ponieważ coraz więcej bocianów gniazduje na słupach energetycznych. Zaangażowanie i pomoc energetyków pozwala na działania, które bez wsparcia pracowników TAURON Dystrybucja byłyby ograniczone lub wręcz niemożliwe. Dzięki tej współpracy bociany przylatujące do nas na wiosnę będą mieć uprzątnięte i bezpieczne gniazda oraz miejsca lęgowe. Prace podnoszące bezpieczeństwo ptaków są prowadzone w wielu miejscach, ostatnio właśnie w Dziećmarowie mówi Adam Jawińskiz Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura RDOŚ w Opolu.

Istotnym elementem współpracy zawartym w porozumieniach jest także wymiana informacji, bieżące konsultacje oraz podejmowanie sezonowych działań interwencyjnych i pielęgnacyjnych przy gniazdach oraz samych ptakach. Prace oczyszczania gniazd z nadmiaru budulca, poprawy ich konstrukcji oraz zabudowy ochronnych platform na słupach energetycznych można wykonać tylko w okresie, kiedy ptaków na nich nie ma. Takie przeglądy gniazd robione są więc w okresie jesienno-zimowym. Latem, kiedy zwierzęta są już w gniazdach, a potem składają jaja i wychowują młode, do lęgowisk nie powinno się zbliżać. Wyjątkiem jest obrączkowanie, które najczęściej dotyczy młodych ptaków. W tych działaniach również uczestniczą pracownicy TAURONA, wspierając ornitologów i obrączkarzy kompetencjami w zakresie działań w pobliżu linii energetycznych oraz sprzętem, takim jak zwyżki, podnośniki i inny specjalistyczny sprzęt do pracy na wysokości.

Rozmiar 1.4 MB

1 / 7

Audio.m4a

07.01.2021

Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja

Pobierz m4a (1.4 MB)

0

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.