Na pierwszą linię frontu walki z pandemią koronawirusa wraca tymczasowy szpital w Krynicy-Zdroju. Do placówki trafiają pacjenci wymagający hospitalizacji. Szpital w Krynicy to pierwsza placówka, która powstała jesienią ubiegłego roku w ramach strategii rządu zakładającej budowę szpitali tymczasowych w każdym województwie. TAURON odpowiada za techniczną część przedsięwzięcia.
Szpital uruchomiony został 18 listopada ubiegłego roku i przyjmuje pacjentów covidowych z terenu Małopolski o łagodniejszym przebiegu choroby. W placówce dostępnych jest 28 łóżek tlenowych, co odpowiada obecnemu zapotrzebowaniu na specjalistyczną pomoc medyczną w regionie. Docelowo szpital jest przygotowany na przyjęcie 168 pacjentów, dla których stworzono stanowiska tlenowe oraz pełne zaplecze medyczno-sanitarne. Szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju jest zlokalizowany w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym i obecnie podlega szpitalowi powiatowemu im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju.
- TAURON jest firmą mocno związaną z południem Polski, dlatego w tym trudnym czasie pandemii nie chcemy pozostawić mieszkańców regionu bez niezbędnej pomocy. W listopadzie ubiegłego roku oddaliśmy służbom medycznym obiekt bardzo dobrze przygotowany do pracy. Zmodernizowany i zaopatrzony w sprzęt medyczny szpital służy mieszkańcom południowej Małopolski – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia odpowiedzialny za projekt.
- Szpital tymczasowy stanowi uzupełnienie i wsparcie dla pracy Szpitala powiatowego im. J. Dietla w Krynicy. Tam leczymy pacjentów w stanie cięższym, wymagającym również leczenia respiratorowego – mówi Sławomir Kmak, dyrektor Szpitala im. J. Dietla. - W szpitalu tymczasowym na izbie przyjęć możemy dokonywać oceny stanu pacjentów zgłaszających się z objawami covidowymi i kierować ich do odpowiedniej placówki. W łagodniejszym przebiegu choroby jest to szpital tymczasowy, a w poważniejszych przypadkach szpital powiatowy. Również pacjenci, którzy po pełnym leczeniu są już na etapie wychodzenia z choroby mogą być przeniesieni do szpitala tymczasowego, gdzie mają profesjonalna opiekę i bardzo dobre warunki. W ten sposób robimy miejsca i zapewniamy opiekę najbardziej potrzebującym – dodaje dyrektor Kmak.
W szpitalu TAURON zainstalował nowy system zapewniający dostęp do tlenu, system wzywania służb medycznych oraz zaopatrzył placówkę w sprzęt medyczny i nowe łóżka szpitalne. Rozbudowane prace adaptacyjne i wyposażenie obiektu trwały praktycznie dwa tygodnie, co było możliwe dzięki współpracy TAURONA i służb medycznych.
Najtrudniejszym zadaniem było wykonanie instalacji tlenowej na pięciu kondygnacjach budynku. O skali podjętych prac remontowych i aranżacyjnych świadczyć może położenie w budynku 3300 m kw. podłogi spełniającej wysokie standardy sanitarne. TAURON zatroszczył się też o wyposażenie placówki w profesjonalny sprzęt i aparaturę konieczny do leczenia pacjentów.