Jeże MegaZwierze trafiły na zielone łono natury

Dwa jeże wróciły na łono natury po zimie dzięki projektowi „Jeż MegaZwierz”. Zwierzęta zimę spędziły u pracownika TAURONA.

TAURON realizuje projekt „Jeż MegaZwierz” czwarty rok z rzędu. W jego ramach, pracownik TAURONA prowadzi przydomową ochronkę dla jeży – ostatnią zimę spędziło pod jego opieką osiem zwierząt. Dwa pierwsze, które odzyskały już pełnię sił, zostały wypuszczone na wolność w okolicach Rybnika. Kontrola wypuszczonych jeży pokazała, że zwierzęta skorzystały z domków, ale poszły już w świat. W najbliższych tygodniach kolejne jeże będą mogły wrócić do przyrody. Pierwsze wypuszczone w tym roku jeże otrzymały imiona Maciek i Bogdan.

- Maciek pochodzi z okolic Gorzyc. To samiec rasy zachodniej. Ukrywał się w garażu, był bardzo chory, zarobaczony, z silnym kaszlem, co wskazywało na pasożyty płucne. Waga w dniu przyjęcie wskazywała 460g, w dniu wypuszczenia już 1100g. Jeż był leczony ze wsparciem specjalistów z przychodni weterynaryjnej Szwarc&Sobik w Rybniku. Natomiast Bogdan to samiec rasy wschodniej znaleziony w okolicach Rybnika i przewieziony do tej samej lecznicy. Jeż był wychudzony i w złym stanie, również zarobaczony. Po specjalistycznym leczeniu został odchowany w wolierze. W dniu wypuszczenia ważył 1160g – mówi Piotr Gleńsk, pracownik TAURONA, który prowadzi przydomowy ośrodek rehabilitacji jeży.

Oba osobniki trafiły do specjalistycznych domków. Maciek dostał solidny domek typu „Kopuła” z dwoma wejściami i świeżą liściastą wyściółką. Samiec Bogdan dostał domek konstrukcji uproszczonej.

- Stopniowo zazieleniamy krajobraz energetyczny na południu Polski, ale podejmujemy też działania skierowane na ochronę przyrody. Jeż to w TAURONIE ambasador ekologicznej transformacji, uczy i przypomina nam  o obowiązkach wobec otaczającej nas przyrody – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

W sezonie wiosenno-letnim TAURON zaplanował warsztaty z budowy domków i cykl filmów pokazujących przygody „Jeży Megazwierzy”.

Dzięki projektowi „Jeż MegaZwierz” już ponad pięćdziesiąt jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność. W ostatnich latach TAURON fundował specjalistyczne domki i przeprowadził wiele działań promujących ochronę tych niezwykłych zwierząt. W mediach społecznościowych firmy sukcesywnie pojawiały się też filmy, zdjęcia i poradniki propagujące wiedzę o kolczastych ssakach.

Projekt jest częścią Zielonego Zwrotu TAURONA, czyli zaktualizowanej strategii firmy zakładającej dynamiczne inwestycje w energetykę odnawialną. W perspektywie 2030 roku Grupa planuje wytwarzać ponad 65% energii ze źródeło nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

mp4 135.6 MB 1920x1080 pikseli

Kontakt dla mediów

ul. ks. Piotra Ściegiennego 3

40-114 Katowice

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Administratora danych osobowych jest Tauron Polska Energia S.A. ks. Piotra Ściegiennego 3, 40-114 Katowice.